Porošenko: Řešením krize na Ukrajině jsou jedině dohody z Minsku

25.01.2015 16:29

K pokojnému řešení krize na východní Ukrajině nevede jiná cesta než přes mírové dohody z Minsku. Dnes to na mimořádné schůzi bezpečnostní rady v Kyjevě prohlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko. V zemi je dnes vyhlášen smutek za 30 obětí, které si vyžádalo sobotní ostřelování přístavního města Mariupol, za které jsou podle Porošenka odpovědní povstalci.

Porošenko: Řešením krize na Ukrajině jsou jedině dohody z Minsku
Foto: plus.google.com
Popisek: Prezident Ukrajiny Petro Porošenko
reklama

Americký prezident Barack Obama dnes obvinil Moskvu, že k nynějšímu vyhrocení situace na Ukrajině přispěla podporou separatistů. "Zahájit politický proces k uklidnění situace zůstává naší prioritou. Nevidíme jinou alternativu než dohodu z Minsku," řekl Porošenko. Zároveň ale podle agentury Interfax vyslovil v souvislosti s novým rozhořením bojů obavy, že proruští separatisté od minských úmluv jednostranně odstoupili.

Ukrajinská bezpečnostní rada se dnes sešla v reakci na sobotní incident v Mariupolu

Porošenko také prohlásil, že ministři zahraničí Evropské unie budou v pondělí jednat o krizi a o možnostech toho, jak zvýšit tlak vůči Rusku. Vyvinout na Rusko další tlak dnes přislíbil i Obama. Spojené státy podle něj zváží všechny cesty s výjimkou vojenské, jak Moskvě zabránit vměšovat se do ukrajinské krize.

"Jsme hluboce znepokojeni tím, jak Rusko nyní porušilo příměří," řekl Obama během návštěvy Indie. Zároveň dodal, že by nepomohlo "zaplést se do vojenského konfliktu s Ruskem".

Ukrajinská bezpečnostní rada se dnes sešla v reakci na sobotní incident v Mariupolu. Kyjev tvrdí, že palbu na obytnou čtvrť vedli proruští separatisté. Ti ale toto obvinění odmítli a odpovědnost za 30 mrtvých civilistů a zhruba 90 zraněných připsali ukrajinským vojenským silám.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč se tak křičí, aby vrchní velitel ozbrojených sil Zeman nedostal informace od BIS? Petr Žantovský má jasno

7:03 Proč se tak křičí, aby vrchní velitel ozbrojených sil Zeman nedostal informace od BIS? Petr Žantovský má jasno

TÝDEN V MÉDIÍCH Nejen letitý poslanec Marek Benda, ale i většina komentátorů, jak z novinářského, ta…