Poslanci VV se polarizují: Někteří chtějí Nečasovu vládu za každou cenu

05.04.2012 8:55

V úterý Věci veřejné oznámily, že stahují své ministry z vlády, pokud nebudou splněny jejich požadavky. Reagovaly tak na svého místopředsedu Tomáše Jarolíma, který své setrvání ve funkci spojil s odchodem z kabinetu. Pro variantu stáhnout ministry a jednat s koaličními partnery o dalším fungování vlády se vyslovilo nejužší vedení včetně šéfa poslaneckého klubu Víta Bárty a lídra strany Radka Johna. Hned další den se tomu ale vzepřeli ministři Pavel Dobeš, Kamil Jankovský a Karolína Peake, odmítli totiž Johnovi předat své demise. Deník MF Dnes uvedl schéma, jak se Věci veřejné polarizují. Zdá se, že někteří členové se vzdalují od Víta Bárty.

Poslanci VV se polarizují: Někteří chtějí Nečasovu vládu za každou cenu
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Vít Bárta s Karolínou Peake

John si měl od ministrů VV převzít demise a dál vyjednávat s koaličními partnery. Podle MfD ho totiž vyděsilo rozhodnutí ODS a TOP 09 uspořádat v případě demise véčkařů předčasné volby. Původní rozhodnutí strany, aby ministři okamžitě rezignovali, tedy bylo značně zmírněno. Peake, Dobeš a Jankovský přesto demise Johnovi nepředali.

„Ministr nedává demisi třetí osobě jako nějaký závazek. Peake normálně pracuje, dnes přestavila analýzu o lobbingu. Tři ministři spolu své kroky koordinují,“ řekl MfD Pavel Kotrba, kancléř Karolíny Peake.

Bártovci proti peakovcům. VV se polarizují

Podle MF Dnes to svědčí o polarizaci Věcí veřejných. Ve středu stojí Vít Bárta a jeho nejvěrnější jádro, které vyžaduje přísný postup proti koalici. Tam patří třeba Radek John, Kateřina Klasnová, Radim Vysloužil, Michal Babák, Tomáš Jarolím, Martin Vacek, David Kádner.

K nim se řadí poslanci s méně čitelným názorem, ale kteří jsou spíše loajální jádru. Jedná se o Josefa Dobeše, Petra Skokana, Janu Drastichovou, Josefa Novotného a Milana Šťovíčka.

Jinou skupinou jsou podle MfD „peakovci“, provládní poslanci, kteří nespadají pod vliv Víta Bárty a jasně preferují pokračování Nečasovy vlády. Mezi ně deník řadí Jiřího Rusnoka, Janu Suchou, Otto Chaloupku, Dagmar Navrátilovou a Viktora Paggia

Dobeš se vzepřel Bártovi, aby dokázal přežít pád VV

Pavel Dobeš svým odmítnutím poslušnosti vyhrotil spory s faktickým šéfem VV Vítem Bártou. Kritizoval stranu za to, že se kvůli jednání některých politiků koalice už poněkolikáté ocitla v krizi.

MfD připomíná, že Dobeš měl být původně loajálním politikem, který na ministerstvu dopravy nahradil Radka Šmerdu. Bárta ho do resortu dosadil poté, co se Šmerdy zbavil. Dobeš ale brzy po nástupu začal prosazovat vlastní vůli a střetával se s Vítem Bártou hlavně v personálních otázkách.

Bárta nebyl spokojený především s tím, že Dobeš nahradil jeho chráněnce, pověřeného šéfa Správy železniční dopravní cesty Pavla Habartu. Ministrovi dopravy se ale nepovedlo zbavit náměstka Daniela Bartka, který ho má na ministerstvu hlídat.

V politickém zákulisí se hovoří o tom, že se Dobeš snaží získat pozici pro to, aby mohl zůstat v politice, i když v ní VV ztratí vliv. „On ví, že véčka jsou neperspektivní, sonduje proto, jestli by nemohl zakotvit v ODS nebo TOP 09. Počítá však s tím, že ho vítat nebudou, proto se poohlíží i na pražské radnici,“ řekl deníku MF Dnes zdroj z ministerstva.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na to nemáte právo! Klaus ml. má vzkaz pro Mináře a připomíná mrtvé

20:33 Na to nemáte právo! Klaus ml. má vzkaz pro Mináře a připomíná mrtvé

Ve středu 21. srpna si na řadě míst České republiky lidé i politici se svými projevy připomněli okup…