Poslanci budou jednat o Havlových zásluhách a restitucích

29.01.2012 11:54 | Zprávy

Poslanci budou na první letošní schůzi sněmovny projednávat návrh zákona o zásluhách Václava Havla a kontroverzní předlohu o vyrovnání státu s církvemi. Rozhodnou také o konečné podobě novely zákona o zadávání veřejných zakázek, který má podle kabinetu omezit korupční praktiky. Poslanci budou také schvalovat omezení imunity zákonodárců a návrh na rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Poslanci budou jednat o Havlových zásluhách a restitucích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přestávka ve sněmovně

Schůze sněmovny začne v úterý. Zahrnuje celkem osm desítek bodů a měla by trvat dva týdny. Zákon o exprezidentu Havlovi, který zemřel ve věku 75 let loni v prosinci, je stručný. Konstatuje, že se bývalý disident a dramatik "zasloužil o svobodu a demokracii". Zákona se dostalo v minulosti například prvnímu a druhém československému prezidentovi Tomáši Garriguovi Masarykovi a Edvardu Benešovi. Předlohu podporuje i opoziční ČSSD. Na rozdíl od vlády má ale pochyby o tom, zda by měl být schválen zrychleně už v prvním čtení.

Miliardy pro církve. První čtení

Návrh zákona o vyrovnání s církvemi čeká ve sněmovně první čtení. Proti jeho podobě se staví opoziční ČSSD i KSČM. Ve vládě váhaly s podporou předlohy do poslední chvíle Věci veřejné a znovu se hovořilo o možném krachu koaličního kabinetu. Předloha uvádí, že stát církvím vyplatí za 30 let celkem 59 miliard korun, připočítávat se bude inflace. Církve mají dostat zpět 56 procent majetku, který dříve vlastnily, v hodnotě asi 75 miliard korun. Stát by ještě 17 let přispíval církvím na jejich chod.

V případě zákona o zadávání zakázek budou mít poslanci na výběr dvě verze, sněmovní a doplněnou o návrhy Senátu. Někteří odborníci se obávají toho, že nemusí být schválena ani jedna, a novela tedy vůbec nebude platit. Senát v pozměňovacím návrhu žádá, aby vítězové výběrových řízení o veřejnou zakázku museli rozkrýt svou vlastnickou strukturu. Měli by zadavateli zakázky předložit soupis případných anonymních akcionářů, tichých společníků nebo osob, které se podílejí na zisku společnosti, aniž v ní figurují.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Garanti bezpečnosti

Tvrdíte, že NATO a EU jsou pro nás garantem bezpečnosti. NATO ano, ale jakým garantem bezpečnosti je EU? V čem? Jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušili USAID. A za Prague Pride se bude platit

18:00 Zrušili USAID. A za Prague Pride se bude platit

Organizátoři Prague Pride Festivalu, největší české akce na podporu práv LGBT+ komunity, oznámili za…