Poslanci budou jednat o Sýrii. Nechceme soutěžit, oznámil Kalousek

15.10.2019 13:47

Sněmovní strany se chtějí dnes zabývat tureckou vojenskou operací v Sýrii, kterou odsuzují. Novinářům to před začátkem jednání řekli jejich představitelé. Poslanci by měli situaci v Sýrii probrat poté, co projednají zákony vrácené ze Senátu. Shodlo se na tom podle informací ČTK vedení dolní komory.

Poslanci budou jednat o Sýrii. Nechceme soutěžit, oznámil Kalousek
Foto: screen: Twitter M. Kalouska
Popisek: Miroslav Kalousek (TOP 09)

TOP 09 současně žádá vládu, aby na jednání Evropské rady prosazovala jednoznačné stanovisko k ukončení bojů s využitím „veškerého politického a ekonomického potenciálu Evropské unie“.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek novinářům řekl, že na dnešním jednání o Sýrii se shodlo sněmovní grémium. „Nechceme soutěžit o to, kdo přichází s touto iniciativou,“ řekl. Totéž platí i o usnesení, které vznikne. TOP 09 trvá na tom, aby nebylo alibistické. Dosavadní výzvy k ukončení bojů a stažení tureckých vojsk předsednictvo TOP 09 označilo ve svém usnesení za nedostatečné.

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan doufá, že názory vládních i opozičních poslanců by mohly být jednotné. V Sýrii se podle něj dějí zvěrstva, která mohou být nazývána válečnými zločiny. „Je to příležitost pro českou politiku, abychom ukázali jednotný postoj,“ konstatoval. STAN podporuje kroky, které v případu činí ministr zahraničí, Česko by se mělo vážně zabývat otázkou ekonomických sankcí, dodal.

Situací by se měly zabývat i sněmovní výbory. STAN chce iniciovat zasedání zahraničního výboru, předseda lidoveckého klubu Jan Bartošek navrhuje společné jednání výborů pro obranu a bezpečnost. Výbory by se podle něj měly seznámit s obsahem rozhovoru premiéra Andreje Babiše (ANO) s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, po kterém Babiš na konci září podpořil plán na vytvoření bezpečnostní zóny pro uprchlíky. Babiš později vysvětlil, že byl pouze pro plán na zajištění lepšího života až pro dva miliony uprchlíků doma v Sýrii.

Předseda evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) chce na středečním jednání výboru jasně vymezit Babišův mandát v otázce Sýrie pro nejbližší jednání Evropské rady. Chce prosadit, aby Babiš v EU usiloval o vytvoření unijních ekonomicko-politických opatření, které donutí Turecko operaci zastavit. Sněmovna by se podle představ lidovců měla dnes zasazovat o koordinaci kroků s NATO a OSN, podpořit embargo na vývoz zbraní do Turecka a distancovat se od Babišovy podpory bezpečnostní zóny.

Na návrhu usnesení pro dnešní jednání Sněmovny se pracuje napříč stranami, uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip. „Sněmovna by měla najít autoritativní politické stanovisko,“ řekl. Místopředsedkyně poslanců ČSSD Kateřina Valachová řekla, že postoj strany je jednoznačně odsuzující. Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že agresi Turecka nelze omlouvat žádným argumentem. Strana požaduje vyloučení země z NATO. „Za situace, kdy je Turecko člen NATO, tak tam nemůže být ČR,“ konstatoval. Unie by podle představ SPD měla zastavit veškeré platby ze svého rozpočtu, které směřují do Turecka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…