Poslanci budou opět hlasovat o pravidlech pro národní parky

02.04.2017 10:50

Poslanci budou opět hlasovat o nových pravidlech pro národní parky, tentokrát po vetu prezidenta Miloše Zemana. Čeká je také schvalování kariérního řádu učitelů, ohraničení věku odchodu do důchodu, zpřísnění pravidel pro podnikání v pohřebnictví nebo novely stavebního zákona, která má zrychlit povolování důležitých infrastrukturních projektů. Sněmovna rovněž rozhodne o podobě vládního daňového balíčku, v němž chce senát osvobodit převod pozemků okolo staveb od daně z přidané hodnoty.

Poslanci budou opět hlasovat o pravidlech pro národní parky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Řádná schůze sněmovny. Na programu byla například novela zákona o zahraniční službě

Schůze sněmovny začne v úterý odpoledne. S týdenní přestávkou pro jednání výborů by měla skončit poslední dubnový pátek. Jeden z jednacích dnů zcela jistě odpadne, a to Velký pátek, jenž připadá na 14. dubna. Pátky jsou stejně jako středeční dopoledne vyčleněny pro schvalování předloh.

Členové dolní komory budou na schůzi v závěrečném kole hlasovat také o možnosti rychlejšího čerpání rodičovského příspěvku nebo o změnách ve vzdělávání zdravotních sester.

O pravidlech pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě budou poslanci hlasovat potřetí. Potom, co sněmovna nepřijala senátní úpravy normy, ji Zeman vetoval se zdůvodněním, že nepřihlíží ke zvláštnostem šumavského národního parku. Novela podle prezidenta nejprve omezí a následně potlačí oprávněné zájmy šumavských obcí, místních obyvatel i návštěvníků. Navzdory jeho postoji je pravděpodobné, že plénum předlohu ve sněmovním znění potvrdí.

Sledované bude zřejmě taky schvalování ohraničení důchodového věku na 65 let. Sociální demokraté chtějí do novely vložit s podporou sociálního výboru změnu valorizačního vzorce, který by umožnil vyšší každoroční růst penzí. Mnoho pozměňovacích návrhů se sešlo také k možnosti rychlejšího čerpání rodičovského příspěvku. Poslanci tak budou hlasovat například o zvýšení příspěvku rodinám s vícerčaty, o růstu daňové slevy na první dítě a o rozšíření okruhu rodin, které mají nárok na přídavek na dítě.

Hlasovací maraton se očekává u novely stavebního zákona, k níž poslanci vznesli stovku požadavků na úpravy. Vládní norma umožní sloučit u velkých infrastrukturních projektů oddělené územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu stavby na životní prostředí, tato řízení jsou nyní oddělená.

V úvodním kole by měli poslanci projednat například zavedení ošetřovatelského volna, návrhy nových zákonů o sociálním bydlení a o univerzitních nemocnicích. Na programu je rovněž novela o elektronických komunikacích, která míří na mobilní operátory.

Návrh programu dubnové schůze čítá téměř 300 bodů. Podobně jako v minulosti se nepředpokládá, že by se poslanci stihli vypořádat se všemi. Dubnová schůze přitom bude pro další osud předloh zřejmě rozhodující. Normy, které na ní poslanci neprojednají aspoň v úvodním kole, už do podzimních voleb patrně schváleny nebudou a takzvaně spadnou pod stůl.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…