Poslanci budou znovu vybírat ombudsmana. A Stanislav Křeček jim dává radu...

27.04.2018 15:36

V České republice se nám blíží další důležitá volba. Nejde o volbu prezidenta nebo premiéra, které jsme si zvolili před třemi, resp. před šesti měsíci, ale i tak je to volba důležitá. Za několik měsíců budou poslanci rozhodovat o tom, kdo bude zastávat úřad Veřejného ochránce práv – ombudsmana. Současnou ombudsmankou je Anna Šabatová a jejím zástupcem je Stanislav Křeček. Právě Křeček má za to, že role ombudsmana by se měla proměnit.

Poslanci budou znovu vybírat ombudsmana. A Stanislav Křeček jim dává radu...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Křeček

Když byl v roce 1999 přijímán zákon o veřejném ochránci práv, počítalo se podle Křečka s tím, že půjde o relativně malý úřad, který bude bdít nad činností některých orgánů a v případě potřeby bude proti těmto úřadům hájit občany. Tolik k původnímu ideálu. Skutečnost je však jiná. Křeček na blogu serveru aktuálně.cz upozornil, že z úřadu ombudsmana se stává nesmyslně velký moloch, který dostává na starosti celou řadu agend. Zvláště těch, o které nás žádá EU.

„Pokud nám je ze strany evropských orgánů uloženo zřídit nezávislou instituci, je o tuto povinnost rozšířena pravomoc veřejného ochránce práv. Tak od roku 2006 je ombudsmanovi uložena povinnost systematických návštěv míst, kde jsou umístěny osoby omezené na svobodě (věznice, léčebny), od roku 2008 disponuje pravomocí navrhovat kárná řízení s některými soudnímu funkcionáři, od r. 2009 na základě antidiskriminačního zákona sleduje problematiku rovného zacházení. Od r. 2012 mu bylo uloženo sledovat problémy týkající se zajištění cizinců a jejich vyhošťování a od 1.1.2018 přibyla povinnost sledovat volný pohyb občanů EU a zejména pak dohlížet nad dodržováním smlouvy upravující práva osob se zdravotním postižením,“ uvedl Křeček.

V současné době na úřadě pracuje asi 110 právníků, kteří se, jak je vidět, zabývají mnoha agendami. Politici by se podle Křečka měli zamyslet nad tím, jestli roli ombudsmana nedefinovat znovu. Nebylo by prý od věci blíže definovat vztah ombudsmana a jeho zástupce. Jak moc musí spolupracovat, zda mají mít agendu nějak striktně rozdělenou a tak podobně.

V souvislosti s volbou nového ombudsmana, která proběhne za dest měsíců, dal Křeček zákonodárcům jednu radu.  

„Ač to zákon nevyžaduje, zkušenost ukazuje, že je téměř nezbytné, aby ombudsmanem byla osoba s právnickým vzděláním, se zkušenostmi z reálného života společnosti a s jistou přirozenou autoritou. Osobnost formátu Pavla Rychetského asi nebude k dispozici, ale např. bývalého kandidáta na presidenta, právníka Pavla Fischera by, mimo jiné i zkušenost s prací v kanceláří presidenta V. Havla, k této práci jistě kvalifikovala,“ uvedl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

20:20 Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

Mnohé země předkládají své ambiciózní plány na omezení emisních zátěží, ale tyto plány se vůbec nepo…