Poslanci chtějí dělat přesně to, před čím je bývalý ministr financí Pilný varoval

13.12.2017 15:50

Poslanci už vkládají do sněmovního systému své návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu na příští rok. Přidávat chtějí například na sociální záležitosti, platy učitelů, kulturní akce a památky nebo třeba na sport. Peníze chce řada z nich brát z výdajů na obsluhu státního dluhu, ačkoli je nyní už bývalý ministr financí Ivan Pilný (ANO) před tímto krokem varoval. V rozpočtu s výdaji 1 364,5 miliardy korun chtějí poslanci přesunout kolem deseti miliard, připomněla ČTK.

Poslanci chtějí dělat přesně to, před čím je bývalý ministr financí Pilný varoval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předkladatel státního rozpočtu na rok 2018 ministr financí Ivan Pilný
reklama

K dnešnímu dopoledni už se ve sněmovním systému sešly víc než dvě desítky návrhů. Poslanci je budou moci načíst v pátek ve druhém čtení, rozhodovat o nich budou při závěrečném schvalování příští úterý.

Jaroslav Foldyna (ČSSD) chce z peněz na obsluhu státního dluhu přidat 20 milionů korun na projekt Narození 1918, který připomíná 100 let od vzniku samostatného československého státu. Cílem projektu je nalézt a oslovit občany narozené v roce 1918 a zdokumentovat jejich osudy. V dalším pozměňovacím návrhu chce Foldyna odebrat 45 milionů korun na provoz ochranných systémů podzemních dopravních staveb v Praze a chce je přidat na projekt Řemeslo 21. století.

Lidovec Jiří Mihola navrhl přesun 3,85 miliardy korun na platy učitelů v regionálním školství. Peníze navrhuje odebrat z kapitoly Státní dluh, odkud chce odebrat dalších 100 milionů a přidat je Akademii věd na podporu výzkumu. Jeho stranický kolega Jan Bartošek chce přidat Úřadu vlády 70 milionů korun na protidrogovou politiku. Brát chce také z peněz na obsluhu státního dluhu nebo z vládní rozpočtové rezervy. Posílit dotace do sportu o sedm milionů korun navrhl Jakub Janda (ODS). Peníze chce vzít Úřadu vlády, konkrétně z podpory neziskových organizací, které se zabývají rovnými příležitostmi žen a mužů.

Skupina sociálních demokratů předložila avizovaný návrh na přesun čtvrt miliardy korun z dávek státní sociální podpory na podporu sociálních pracovníků. Další 3,4 miliardy korun chce skupina poslanců ČSSD přidat na sociální služby. Peníze chtějí vzít z výdajů na státní dluh a z dávek pomoci v hmotné nouzi.

Poslanci SPD chtějí vzít 200 milionů z peněz ministerstva zahraničí určených na zahraniční rozvojovou spolupráci. Argumentují tím, že tyto výdaje jsou příliš vysoké. Proto chtějí peníze přesunout do rezervy na mimořádné výdaje Integrovaného záchranného systému a na dávky osobám se zdravotním postižením. Poslanci SPD také navrhují uvnitř rozpočtu ministerstva obrany přesunout 300 milionů z peněz na zapojení do operací a pohotovostních sil na podporu velení armády. Tyto peníze podle nich mají sloužit aktivním zálohám, jejich výcviku a zabezpečení.

Karel Krejza z ODS navrhl přidat 15 milionů korun na platy a motivační pobídky pro nové zaměstnance Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Peníze chce přesunout z programu podpory vzdělávání národnostních menšin a multikulturní výchovy ministerstva školství.

Z peněz na státní dluh chce odebrat Krejzův stranický kolega Martin Baxa půl miliardy a chce je přidat na regionální kulturní zařízení. „Kraje a obce velmi trápí nedostatečnost kulturní infrastruktury, nejsou však často schopny ufinancovat či prosadit její obnovu z vlastních zdrojů,“ uvádí. Ze stejného zdroje chce přidat 140 milionů ministerstvu kultury na program podpory profesionálních divadel, stálých profesionálních symfonických orchestrů a pěveckých sborů.

Věra Kovářová (STAN) chce přidat 300 milionů na obnovu kulturních památek. Také ona chce část peněz vzít ze státního dluhu, další část chce odebrat například z peněz určených na odškodnění obětí trestných činů nebo z odvodů do rozpočtu EU. V dalším návrhu chce přidat 250 milionů korun na rekonstrukce místních komunikací.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To se Flegrovi vymklo z ruky: Zavřít, sledovat, lidi to chtějí, psal. A přišel náraz

9:22 To se Flegrovi vymklo z ruky: Zavřít, sledovat, lidi to chtějí, psal. A přišel náraz

Profesor Jaroslav Flegr uspořádal na svém facebooku anketu na téma podpory radikálních opatření prot…