Poslanci chtějí dělat přesně to, před čím je bývalý ministr financí Pilný varoval

13.12.2017 15:50 | Zprávy

Poslanci už vkládají do sněmovního systému své návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu na příští rok. Přidávat chtějí například na sociální záležitosti, platy učitelů, kulturní akce a památky nebo třeba na sport. Peníze chce řada z nich brát z výdajů na obsluhu státního dluhu, ačkoli je nyní už bývalý ministr financí Ivan Pilný (ANO) před tímto krokem varoval. V rozpočtu s výdaji 1 364,5 miliardy korun chtějí poslanci přesunout kolem deseti miliard, připomněla ČTK.

Poslanci chtějí dělat přesně to, před čím je bývalý ministr financí Pilný varoval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předkladatel státního rozpočtu na rok 2018 ministr financí Ivan Pilný

K dnešnímu dopoledni už se ve sněmovním systému sešly víc než dvě desítky návrhů. Poslanci je budou moci načíst v pátek ve druhém čtení, rozhodovat o nich budou při závěrečném schvalování příští úterý.

Jaroslav Foldyna (ČSSD) chce z peněz na obsluhu státního dluhu přidat 20 milionů korun na projekt Narození 1918, který připomíná 100 let od vzniku samostatného československého státu. Cílem projektu je nalézt a oslovit občany narozené v roce 1918 a zdokumentovat jejich osudy. V dalším pozměňovacím návrhu chce Foldyna odebrat 45 milionů korun na provoz ochranných systémů podzemních dopravních staveb v Praze a chce je přidat na projekt Řemeslo 21. století.

Lidovec Jiří Mihola navrhl přesun 3,85 miliardy korun na platy učitelů v regionálním školství. Peníze navrhuje odebrat z kapitoly Státní dluh, odkud chce odebrat dalších 100 milionů a přidat je Akademii věd na podporu výzkumu. Jeho stranický kolega Jan Bartošek chce přidat Úřadu vlády 70 milionů korun na protidrogovou politiku. Brát chce také z peněz na obsluhu státního dluhu nebo z vládní rozpočtové rezervy. Posílit dotace do sportu o sedm milionů korun navrhl Jakub Janda (ODS). Peníze chce vzít Úřadu vlády, konkrétně z podpory neziskových organizací, které se zabývají rovnými příležitostmi žen a mužů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak se množí liberálové?

21:17 Jak se množí liberálové?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Nebude se množit, to je jenom dobře. Podobné reakce se nacházejí u mnoha vide…