Poslanci chystají úlevu pro vysokoškolačky s dítětem: Možná nebudou muset platit za studium

06.10.2012 7:10

Tento týden schválili poslanci školského výboru sněmovny normu, která by zaručovala vysokoškolačkám příznivější podmínky pro studium. Ty, které během svého studia otěhotní, by podle návrhu nemusely platit škole poplatek za prodloužení studia.

Poslanci chystají úlevu pro vysokoškolačky s dítětem: Možná nebudou muset platit za studium
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studentky lékařské fakulty

 

Pro novelu jsou i bývalé vysokoškolačky, kterým by lepší podmínky při studiu pomohly. Mezi ně patří i Jitka Ethridge. "Některé maminky mají třeba dvojčata a to už také není jednoduché,“ řekla Jitka pro Rozhlas.cz.

Pokud vysokoškolák přeruší studium, ztratí status studenta a s ním spojené výhody. To by se novelou zákona mělo změnit.

„Tomu bychom chtěli zabránit tím, že studentka bude ve stádiu, kdy se bude starat o dítě a bude mít statut studenta,“ vysvětlila předsedkyně školského výboru sněmovny Anna Putnová z TOP 09.

Školy většinou vyhoví už nyní

Poplatky za prodloužení doby studia přitom zanedbatelné nejsou. Na některých školách mohou vyšplhat až ke 30 tisícům za jeden semestr.

S návrhem souhlasí i rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, nicméně podotýká, že už nyní jsou školy ke studentkám-matkám poměrně vstřícné. "Je možnost požádat o úlevu. Pokud vím, většina škol v tomto postupuje vcelku vstřícným způsobem,“ tvrdí Hampl.

"Hodnota novely je hlavně deklaratorní, že stát má zájem na tom vyslat signál, že je dobré mít děti a to i při studiu. Že studium v tom nemusí být vážná překážka," dodal rektor pražské UK.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skandál kolem neziskovky Lékaři bez hranic na brněnské škole. Rozčílení rodiče dorazili na jednání zastupitelstva. A takto to dopadlo

20:59 Skandál kolem neziskovky Lékaři bez hranic na brněnské škole. Rozčílení rodiče dorazili na jednání zastupitelstva. A takto to dopadlo

Poslední letošní zasedání zastupitelstva v Brně-Bystrci mělo sice sváteční ladění, nevyhnulo se mu v…