Poslanci diskutovali o terorismu. Situace je špatná. Budeme-li mít štěstí, nic se nestane, shodli se

28.12.2016 22:54

Hosty středečního pořadu Události, komentáře České televize byli poslanci KDU-ČSL Ivan Gabal, Bohuslav Chalupa (ANO) a Alexander Černý (KSČM). Hovořilo se především o terorismu a migrační krizi.

Poslanci diskutovali o terorismu. Situace je špatná. Budeme-li mít štěstí, nic se nestane, shodli se
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Bohuslav Chalupa, poslanec ANO

Silvestr se blíží, Němci se tak snaží po loňských útocích v Kolíně nad Rýnem zabránit jejich dalšímu pokračování. „Pro Německo i pro německou politiku to byl určitě předěl. Německá kancléřka začala tlačit na odchody odmítnutých migrantů,“ zmínil například Gabal.

S tím ne zcela souhlasil Černý. „Jakákoliv bezpečnostní opatření jsou v tomto případě jen částečná. A mluvit o tom, že se nic podobného nebude opakovat, je téměř fikce,“ oponoval Černý. A zároveň dodal, že by rozhodně neřekl, že Merkelová by reagovala prozíravěji. „Budeme-li mít štěstí, tak se možná nic nestane,“ myslí si Černý. Přelom roku 2016 a 2017 může být ještě horší, než jsme zažívali před rokem, obává se. 

„Němci jsou urputní v tom, že nechtějí vnímat tu situaci, utíkají před realitou,“ zkritizoval sousedy také Chalupa. Podle něj je situace hodně špatná. „Máme deficit a měli bychom co nejrychleji připravit obyvatelstvo. Máme před sebou spoustu úkolů, například zavedení branné výchovy do škol,“ zmínil.

Ing. Bohuslav Chalupa

  • BPP
  • ex-poslanec (2013-2017), zastupitel, obrana a bezpečnost
  • kontrolní výbor

Klíčem k řešení nezvladatelné migrační vlny i islámského terorismu je podle poslanců řešení konfliktů na místě. „Vidí to všichni. Na jedné straně se podařilo uzavřít dohodu s Tureckem, nicméně pokud jde o konflikt v Sýrii, situace se zhoršila, například kvůli genocidní politice a robustnímu zásahu Ruska. V důsledku toho, že se Rusko zaměřilo na opozici vůči Bašáru Asadovi, došlo k upevnění Islámského státu. Zvyšování výkonnosti evropského bezpečnostního systému je důležitá věc, abychom na tom pracovali,“ řekl Gabal. 

Černý podotkl, že všechny kroky k řešení jsou velmi liknavé. „Vše jsou řeči. Nic z toho není realita,“ podotkl Černý a varoval před dalším „nájezdem“ běženců. „Čekáme, až se to stane, a pak možná budeme volat po tom, abychom zmobilizovali kapacity,“ podotkl Černý.

„První je teď chránit Evropu. Musíme zabezpečit hranice schengenského prostoru,“ zdůraznil také Chalupa. 

Poslanci rovněž v této souvislosti hovořili o kybernetickém útoku. „Zásah do kybernetického prostoru může být tak fatální, že to může vyvolávat nepokoje. Rozhodně to není možné podceňovat,“ podotkl Chalupa. „Kybernetická obrana nebo snaha ochránit vlastní kritickou infrastrukturu je věc, která je vyloženě národním zájmem,“ domnívá se v této souvislosti Černý.

Závěrem se zákonodárci pobavili o anexi Krymu. „Nikdy jsem neschvaloval anexi Krymu. To, že si to Rusko dovolilo, je slabostí Ukrajiny i evropského společenství. To, že Rusko vrátí Krym Ukrajině, je chybná představa,“ myslí si Chalupa. „Jedním ze základních práv národů je právo na sebeurčení. Ve chvíli, kdy si drtivá většina obyvatel Krymu něco rozhodla, je to rozhodující,“ zmínil k tomu Černý. „Nebylo přece možné si myslet, že Rusko bude přihlížet tomu, jak se přibližují hranice Severoatlantické aliance,“ dodal. „To napětí bylo zbytečně eskalováno ze strany Západu, a jestli to měly vyřešit sankce, tak tudy cesta nevede,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právnícký rozbor Istanbulské úmluvy: Úderníci v taláru mohou rozpoutat šílenství. Co znamená to „aktivní zapojení mužů do prevence“, to bude nějaké školení?

13:01 Právnícký rozbor Istanbulské úmluvy: Úderníci v taláru mohou rozpoutat šílenství. Co znamená to „aktivní zapojení mužů do prevence“, to bude nějaké školení?

Expert Trikolóry doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D. se na blogu webu Aktuálně rozepsal o Istanbulské …