Dobrovolný pilíř spočívá v tom, že lidé si mohou převést tři procenta odvodů z průběžného státního systému do vlastního spoření u penzijních společností. Další dvě procenta musí přidat ze svého.
Ve druhém pilíři je kolem 85.000 účastníků. Ze státního průběžného pilíře do něho šlo dosud asi 1,2 miliardy korun. Fondový druhý pilíř má podle vládních plánů zaniknout k příštímu roku.
Pravicové opozici vadí, že vládní koalice nenabídla alternativu
Kritici druhého pilíře tvrdí, že ze státního financování vyvádí peníze. Druhý pilíř zavedla někdejší pravicová vláda Petra Nečase (ODS) s tvrzením, že objem peněz na důchody díky němu poroste. Sociální demokraté už tehdy avizovali, že až budou ve vládě, druhý pilíř zruší. Jeho autoři říkají, že právě tato rétorika způsobila malý zájem o vstup do fondů. Současná pravicová opozice vytýká vládní koalici to, že nenabídla žádnou alternativu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk