Poslanci, kteří odešli za Peake, se shodli: Ne praktikám VV

18.04.2012 7:22

V úterý v podvečer se začal drolit klub Věcí veřejných. Už po půl hodině se k Karolíně Peake přidal první véčkař - místopředseda klubu Viktor Paggio. Následovala místopředsedkyně Dagmar Navrátilová a poslankyně Lenka Andrýsová a Jana Suchá. O odchodu z VV uvažuje také poslanec Jiří Rusnok. Deník Právo zjistil od poslankyně Navrátilové, že by mělo odejít nejméně osm zákonodárců. Ti by pak vytvořili nejenom novou platformu, ale i novou stranu v čele s Peake.

Poslanci, kteří odešli za Peake, se shodli: Ne praktikám VV
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karolína Peake

Dalšími, kdo by opustili Věci veřejné, by mohli být poslanci Radim Vysloužil, Milan Štovíček a Martin Vacek.

Peake řekla ne praktikám, které otravují atmosféru v ČR

„Projevila se jako odvážná politička, která se nebojí říci ne praktikám, které otravují atmosféru v ČR. Velmi ráda jí pomohu prosazovat náš program a sliby, které jsme dali voličům,“ prohlásila Navrátilová pro Právo.

Peake podporují také ministr dopravy Pavel Dobeš a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (nejedná se ale o poslance).

Dobeš po návratu z Makedonie prohlásil, že opouští VV a jde za Peake, kterou považuje za nositelku nové vize. Zda dále zůstane ve vládě, chce vyřešit s premiérem Petrem Nečasem (ODS) a s Peake. Doufá, že by se k nové straně mohla přidat většina klubu véček.

VV jsou nereformovatelné, zmatené a nedůvěryhodné

Poslanec Paggio vysvětlil, že odešel, protože se Věci veřejné ukázaly jako nereformovatelné. „Opustím VV a připojím se k ní. Delší dobu jsem Karolínu Peake vnímal jako budoucnost VV, podporoval ji – bez ní nemá smysl být ve straně. Obávám se, že strana je nereformovatelná a má zmatené a nedůvěryhodné vedení, které má nízkou úroveň sebereflexe a nejasné financování,“ řekl Právu.

Dodal, že se nepovažuje za přeběhlíka, protože hodlá nadále podporovat program VV a principy, za kterých byl zvolen.

Politika ultimát není můj styl

Andrýsová odešla za Peake, protože si bez ní nedokázala představit budoucnost VV. „Její poslední kroky vnímám jako velmi závažné. Čtu je jako nemožnost prosadit potřebné změny v rámci strany. Karolína Peake má moji podporu. Připojuji se k ní,“ vysvětlila.

Poslankyně Suchá chtěla opustit Věci veřejné už minulý rok. Nevyhovovala jí politika neustálých ultimát. „Situace už byla neúnosná, z vedení strany nepřišla žádná sebereflexe. I nadále ale budu podporovat vládu a koaliční program,“ slíbila v Právu.

Nerozhodnutí poslanci VV se zatím konkrétně nevyjádřili. Při Johnovi a Bártovi zatím stojí Kateřina Klasnová, místopředsedkyně sněmovny. „Nehodlám se podílet na tomto sofistikovanějším puči, než o jaký se pokoušela před rokem Kristýna Kočí, nehodlám se podílet na násilném přestavění politické mapy ČR,“ odmítla Klasnová.


 


 

reklama

autor: vfe

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Válka s Ruskem

Pořád slyšíme, jak se máme připravit na válku s Ruskem. Z čeho teze, že nás Rusko napadne pramení? Myslíte, že jsme po Ukrajině druzí na řadě? A nechrání nás naše členství v NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo chce válku? Někomu přeskočilo? Babiš to rozsekl

22:31 Kdo chce válku? Někomu přeskočilo? Babiš to rozsekl

My fakt pošleme naše syny do války? Někomu přeskočilo, ne? Lídr opozičního parlamentního hnutí ANO A…