Poslanci podpořili přísnější podmínky pro obchod se zbraněmi

20. 3. 2013 11:25

Poslanci dnes v prvním čtení podpořili vládní novelu, která zpřísňuje podmínky pro vývoz i dovoz zbraní a střeliva při obchodování se zeměmi EU i mimo unii. Novela reaguje na nové nařízení Evropského parlamentu, které se se týká nedovolené výroby střelných zbraní, střeliva a obchodování s tímto materiálem.

Poslanci podpořili přísnější podmínky pro obchod se zbraněmi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zbraň, ilustrační foto

Podnikatelům může novela částečně ulevit od administrativy, protože při podávání žádosti o povolení už nebudou muset předkládat výpis z obchodního rejstříku.

V žádosti o povolení ale budou muset žadatelé uvádět státy, kterými hodlají zboží provážet. Při přepravě bezpečnostního materiálu bude nutné uvádět také příjemce zboží, pokud se bude lišit od kupujícího. Stát tak bude moci plnit mezinárodní závazky kontroly pohybu stanovených výrobků při zahraničním obchodu s nimi.

Jako novinku zavádí novela možnost pozastavit obchodníkům se zbraněmi právo využívat jejich povolení. Ministerstvo průmyslu to bude moci udělat, pokud to bude nutné kvůli ochraně mezinárodních závazků nebo bezpečnostních zájmů. Stát ale nebude odpovídat za škody, které tím obchodníkům vzniknou. Vláda v důvodové zprávě uvádí, že jde o prospěšné opatření, protože za současných podmínek by muselo ministerstvo povolení odejmout, a podnikatel by tak o něj musel znovu žádat a za každé povolení platit 500 korun.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slonková na tři roky do basy? Žádná dezinformace, ale vážné tvrzení

11:17 Slonková na tři roky do basy? Žádná dezinformace, ale vážné tvrzení

Trestněprávní aspekty počínání redaktorského dua Sabina Slonková a Jiří Kubík byly doposud v českých…