Poslanci přistřihli křídla exekutorům. A půjdou po nich prý teď mnohem více

01.04.2015 22:59

Viceprezident Exekutorské komory Vladimír Plášil, ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal, šéf ústavně právního výboru sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD) a poslankyně Markéta Adamová (TOP 09) ve středečních Událostech, komentářích diskutovali o „přistřižení křídel exekutorům“. V první fázi poslanci pomohli především manželům a manželkám dlužníků. Jeroným Tejc ale ujišťoval, že na samotné exekutory také dojde.

Poslanci přistřihli křídla exekutorům. A půjdou po nich prý teď mnohem více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exekuční lepící štítky
reklama

Počet exekucí v Česku opět narostl. Dlužníkům, či spíše jejim manželům a manželkám uleví novela zákona, kterou podpořili politici napříč politickým spektrem. Plášil konstatoval, že teprve praxe ukáže, zda bude tato novela ku prospěch občanům. „Především by měli být zvýhodněni ti z manželů, kteří nemají rozdělené společné jmění,“ konstatoval exekutorský viceprezident. Novela se může stát útočištěm pro notorické dlužníky, kteří mohou držet své účty prázdné a vše budou posílat své „lepší polovičce“. Sněmovna totiž schválila, že polovina prostředků na účtu manžela/manželky bude pro exekutory nedosažitelná.

Šmejkal oponoval, že exekuce nebude ani tak procházkou růžovým sadem. Problém vidí jinde. Jestliže se obecně doporučuje, aby si i manželé drželi majetek smluvně oddělený, řada sociálně slabších občanů si to zkrátka nemůže dovolit.

Tlak na exekutory a osvěta občanů

Dalšími hosty byli zákonodárci Adamová a Tejc. Druhý jmenovaný uznal, že novela není ideální, ale bylo třeba dojít k nějakému kompromisu. „Vycházíme z toho, že manželé by se zhruba polovinou měli podílet na vytváření hodnot manželství,“ prohlásil Tejc. Bylo prý třeba ochránit i zájmy věřitelů. Pokud by byl účet manžela/manželky chráněn absolutně, dlužníci by toho mohli zneužít.

Adamová Tejcovi dala za pravdu. Je to tak, že ten z páru, který nic nedluží, si bude moci z účtu vybrat svou polovinu, minimálně ale musí mít k dispozici částku na úrovni životního minima. „Měli bychom se věnovat spíše prevenci, aby lidé už při zadlužování přemýšleli o tom, jestli budou schopni své závazky splácet,“ apelovala poslankyně.

Další možnou cestou je podle Tejce omezení nebankovních poskytovatelů půjček, tak aby si stanovovali pro klienty schůdné podmínky především v podobě uměřené roční procentní sazby nákladů. „Nemyslím si, že by regulace exekucí měla být prvním krokem, ta je až na konci,“ zdůraznil poslanec ČSSD. Volal ale po důslednější kontrole exekutorů, k níž přikročí ministerstvo spravedlnosti. „K exekutorům se bude na kontroly chodit bez ohlášení,“ prozradil také. Každá exekuce bude navíc povinně nahrávána.

Sněmovna se bude zabývat celým balíkem zákonů, který ovlivní exekuce, mezi nimi bude i princip teritoriality. Opozice si však chce podle Adamové počkat, jak budou vypadat konkrétní návrhy, nechce koalici podepisovat bianko šek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…