„Poslanecká sněmovna a ústavněprávní výbor se tomuto zákonu věnoval několik měsíců. Původní návrh především rušil dosavadní dvoukolejnost exekucí, kdy si mohl věřitel vybírat mezi výkonem rozhodnutí, které provádí soudy, a exekucí zajištěnou soudními exekutory. Nově budou soudy rozhodovat jen ve stanovených případech a většinu exekucí bude zahajovat soudní exekutor zápisem do nově zřizovaného rejstříku. V praxi se tak soudům uleví od administrativní činnosti a budou moci lépe dohlížet na samotné provádění exekucí,“ uvedl po hlasování poslanec ODS a zpravodaj zákona Pavel Staněk.
„V průběhu projednávání zákona byly doplněny další důležité body, které přispějí k lepší ochraně dlužníků před případnými excesy ze strany exekutorů. Ty sice tvoří v celkovém počtu 700 tisíc nových exekucí ročně výjimku, zákonodárci ale reagovali na konkrétní případy z praxe a schválili změny, které by měly zabránit i ojedinělým případům zneužití exekuce,“ doplnil Staněk.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tan