Poslanec Vidím kárá Johna: Střet zájmů je to jako řemen

01.11.2012 13:57

Jak vidí nové angažmá předsedy Věcí veřejných Radka Johna, který znovu pracuje jako novinář, ostatní poslanci? Podle Jana Vidíma (ODS) jde u předsedy VV o střet zájmů jako řemen. Vidím v rozhovoru pro Český rozhlas upozornil, že John je členem dvou výborů - mandátového a pro bezpečnost - a tam se může jako novinář dostat k citlivým údajům a to je velký problém. Podobně tuto věc vidí i bývalý ministr vnitra František Bublan z ČSSD.

Poslanec Vidím kárá Johna: Střet zájmů je to jako řemen
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda VV Radek John

Předseda VV Radek John ode dneška pracuje jako novinář ve vydavatelství mediálního magnáta Jaromíra Soukupa. S vydavatelstvím Empresa Media podepsal smlouvu a hodlá publikovat své texty o ‘mafiánské chobotnici rozkrádající veřejné peníze v této zemi‘. Do Soukupova vydavatelství, které vydává třeba časopisy Týden nebo Instinkt, nastupuje jako vedoucí publicistiky. Empresa Media mu prý poskytne prostor a svobodu vyjadřovat své názory.

John sice už nechce znovu kandidovat do čela své strany, poslancem ale zůstane. Experti a někteří politici právě proto označují Johnovo rozhodnutí jako střet zájmů. On to tak ale nevidí.

„Vidím, že média nepublikují některé věci, které by měla veřejnost vědět. Zjistil jsem, že politickými prostředky nejde tu chobotnici, která sevřela ČR a rozkrádá veřejné finance, porazit a je třeba ji porazit i mediálně, informovat o všech špinavostech, které se tady dějí,“ vysvětlil své rozhodnutí Radek John v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Podle poslance za ODS Jana Vidíma ale nové angažmá Johna je velkým problémem.

„Střet zájmů je to jako řemen. Ale není žádný normální mechanismus, který by panu Johnovi ukládal být buď novinářem, nebo politikem. Ale samozřejmě konflikt zájmů to je bez nejmenších pochyb,“ řekl rozhlasu Vidím s upozorněním, že John je členem obou výborů, mandátového a pro bezpečnost, a tam se často řeší „citlivé“ informace.

„Když nastane souběh toho, s čím se seznámí jako poslanec, a toho, co vypátrá sám jako investigativní novinář, tak těžko pak bude dokazovat, že se k tomu dopídil sám. Myslím, že je to hlavně problém pro skupinu, kterou chce vést. Protože tam budou pořád pochybnosti, jakým způsobem se k informacím dostal,“ upozornil v Ozvěnách dne i někdejší ministr vnitra a nyní senátor za ČSSD František Bublan. Problém v souběhu dvou profesí Radka Johna tak je tady dle něj velmi zřejmý.

Co budou dělat, když si pozvou ředitele BIS?

Omezená podle něj bude kvůli Johnovi také činnost Bezpečnostního výboru sněmovny. „Neumím si představit, že si pozvou třeba ředitele BIS nebo policejního prezidenta a budou chtít nějaké služební informace, které by měl prezentovat před novinářem. Myslím, že by bylo lepší, kdyby John opustil tento výbor, ať se věnuje jen novinařině,“ dodal Bublan.

Mgr. František Bublan

  • ČSSD
  • Stálá komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury

Místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová ale rozhlas upozornila, že chce s Johnem o jeho dalším působení v těchto zmiňovaných výborech mluvit již příští týden.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Islámský stát je zpět? Nové detaily k nedávné sabotáži letadla

10:33 Islámský stát je zpět? Nové detaily k nedávné sabotáži letadla

Mechanik Abdul-Mažíd Marouf Ahmed Alani, který se v půlce letošního července pokusil poškodit letoun…