Poslankyně ANO: S těmi sirotky je to hlavně mediální humbuk. Ani nevíme, kdo to vlastně je

18.09.2018 15:33

Někdejší ministryně spravedlnosti za hnutí ANO Helena Válková se znovu vyjádřila ke kauze přijetí 50 syrských uprchlíků v Česku. Vyjádřila se velmi ostře. Předseda vlády a šéf hnutí ANO se podle jejího názoru vůbec nemusí obhajovat. Leccos vysvětlovat musí podle Válkové ti, kteří se syrských válečných sirotků zastávají...

Poslankyně ANO:  S těmi sirotky je to hlavně mediální humbuk. Ani  nevíme, kdo to vlastně je
Foto: Vít Hassan
Popisek: Helena Válková na kampani ANO

V souvislosti s probíhající schůzí Poslanecké sněmovny předstoupili před novináře i zákonodárci z hnutí ANO.

Slovo dostala také bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, která se vyjádřila k tématu přijetí 50 syrských válečných uprchlíků v Česku. „Kdo mě včera sledoval v televizi, tak víte, že už jsem to řekla na plná ústa, že to je mediální humbuk, protože když jsem se ptala na vymezení pojmu syrští sirotci, tak mi paní poslankyně nebyla schopná poskytnout nějakou relevantní odpověď a vymezit, jakou formu ochrany by si vlastně představovala,“ uvedla Válková.

Nevíme tedy, jestli by mělo jít o adopci nebo o jinou formu pomoci, a komu má být přesně určena. Kdyby šlo o skutečně válečné sirotky podle práva, Válková by prý byla první, kdo by jim pomáhal. V rámci možností, které dávají české zákony. „Syrští sirotci jsou velmi vágním pojmem... My doteď nevíme, kdo ti syrští sirotci jsou. Myslím si, že to chce debatu,“ pravila dáma.  

Válkové se zdá, že téma syrští sirotci bylo zneužito toliko k vyvolání emoční vlny. Na poslaneckém klubu hnutí ANO se proto zákonodárci shodli na to, že je třeba jasně pojmenovat některé věci. „A možná, že se budeme všichni divit, že v prvé řadě nejde o syrské sirotky,“ podotkla.

Slovo dostala také poslankyně hnutí ANO Monika Červíčková. „Já jsem tady hlavně proto, že jsem v Sýrii tři roky žila a pracovala,“ uvedla. Pro syrské děti bude podle ní velmi složité přesouvat se do střední Evropy. Prý by bylo mnohem lepší pomáhat jim na místě, protože syrské kulturní prostředí je od českého natolik odlišné, že by tito sirotci mohli projít kulturním šokem.

Pak si vzala slovo pět Válková a dodala, že by ještě měla pochopení pro to, kdybychom pomáhali skutečným sirotkům, jenže Válková je prý už potkala v Německu a jde o 15leté až 20leté občany, u nichž není moc jisté, že jsou ještě vůbec děti.

Od novináře z Hospodářských novin zazněl dotaz, zda existuje nějaká cesta, jak pomoct syrským válečným uprchlíkům přímo na území Česka. Podle Válkové není v této věci míč na straně české vlády. V prvé řadě si prý musíme definovat, kdo je to podle práva válečný sirotek. A to není jediná věc, kterou je třeba definovat. Válková přímo ve Sněmovně pokračovala, ale Česká televize dámu během projevu utnula a věnovala se jiným tématům.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…