Poslankyně ANO se nastěhovala do ústeckého ghetta, má zkušenosti z první ruky. Babiš se prý chystá „na kafe“

28. 8. 2019 18:25

Do středečních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu zavítala poslankyně hnutí ANO Eva Fialová, která se rozhodla půl roku žít ve čtvrti města Ústí nad Labem – v Předlicích, která je vnímána jako problémová lokalita. Jak se jí v Předlicích žije? Nahlédněte.

Poslankyně ANO se nastěhovala do ústeckého ghetta, má zkušenosti z první ruky. Babiš se prý chystá „na kafe“
Foto: ANO 2011
Popisek: Eva Fialová
reklama

„Dostávám se často do pomluv, jsem terčem příběhů, ze kterých ta lokalita žije. Možná se někdo bojí. Sama většinou večer přemýšlím, co s tou situací udělám,“ prozradila hned v úvodu.

Prozatím se jí prý daří s obyvateli čtvrti hovořit a snaží se opravdu pochopit jejich problémy.

„Nejtěžší je, když přijdete, vyndáte z auta fotbalový míč, ale děti do té doby nezažily, že si s nimi šel hrát někdo dospělý. Začneme si povídat, stanovíme si pravidla hry a ony ta pravidla respektují,“ prozradila Fialová.   

Už dvakrát prý volala policii kvůli tomu, co slyšela v bytě rodiny, která žije o patro níž. „Partner mluví anglicky, takže ta komunikace je o to složitější. Řeší se pořád dokola ty stejné problémy – nestarání se o děti, že děti chodí pozdě spát. Avšak situace se zklidnila. Ale kvůli tomu jsme policii nevolala. Na pár dní jsem odjela a když jsem se vrátila, měla jsem odmontovaný zámek od bytu. Možná se chtěl někdo ze zvědavosti podívat, jak žiju. Ale k proniknutí do bytu nedošlo,“ oznámila poslankyně.

Počítá prý s tím, že k ní do bytu přijede přespat ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). O návštěvě prý hovořila i s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO). „A říkal, že na kafe by se zastavit mohl,“ pravila dáma.   

Celé Předlice prý nejvíc trápí exekuce. Dluhy se musí splácet, ale je potřeba nastavit taková pravidla, aby vám k životu nezůstávalo jen životní minimum, z čehož nejste schopni zaplatit ani nájem v těchto lokalitách. Ale když nepůjdete do práce, tak další peníze dostanete na dávkách. Podle Fialové až 60 procent mužů z Předlic pracuje načerno, aby z pastí exekucí alespoň na chvíli utekli.

Poslankyně se domnívá, že pokud chceme s těmito exekučními pastmi opravdu bojovat, je třeba legislativně vytvořit novou kostru sociální politiky a stávající úpravy zákonů zrušit. Jinak prý z problémů nevybředneme. „Já sama v sobě mám takovou představu, že sociální systém by měl být štědrý, ale pouze na omezenou dobu. Dva roky maximálně,“ zdůraznila politička s tím, že za dva roky si člověk dokáže najít práci a nějak se vyrovnat s krizovou situací.

Hnutí ANO sice vládne Česku už šest let, takže tuto kostru se mohlo pokusit změnit už dávno, ale Fialová zdůraznila, že resort patří sociální demokracii, takže základní úkoly musí realizovat právě ČSSD. Čeští politici se prý musí rozhodnout, zda chtějí jít spíše cestou pozitivní motivace, negativní motivace, nebo mixem obou přístupů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

4:10 Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

„Vstoupit do muničního skladu a do jednotlivých budov, kde je uskladněná munice, není jako jít do re…