Poslední hřebíček do rakve ekonomiky? Zavření hranic Německem může být fatální

25.09.2020 10:15

Z ekonomického hlediska je Česká republika úzce navázána na sousední Německo, a pokud nám Německo zavře hranice, celou naši ekonomiku to bude pořádně bolet. Ekonom Štěpán Křeček má za to, že tento krok může být posledním hřebíčkem do rakve pro turistiku a na ní napojená odvětví.

Poslední hřebíček do rakve ekonomiky? Zavření hranic Německem může být fatální
Foto: Hans Štembera
Popisek: Padělaná tisícikoruna- líc
reklama

Je zřejmé, že se jedná o výrazně negativní zprávu, která bude komplikovat vzájemné obchodní vztahy. Kvůli tomuto omezení nemusí být realizováno mnoho zakázek, což v konečném důsledku může navyšovat nezaměstnanost. Bude třeba se více spoléhat na elektronickou komunikaci, která však není stejně efektivní jako osobní setkávání. Navíc řada německých manažerů bude při rozhodování o alokaci zakázek brát v potaz špatnou epidemiologickou situaci v naší zemi a raději naváže vztahy s jinými zeměmi,“ vysvětlil pro Echo24 hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Ale všechno zlé je pro něco dobré. Pokud lidé nebudou jezdit do Německa na nákupy, utratí více peněz v českých obchodech.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy vláda Andreje Babiše (ANO) v podstatě zasadila cestovnímu ruchu poslední ránu právě tím, že přes léto uvolnila povinnost nosit roušky a rozvolnila i jiná opatření. „Zabila do rakve cestovního ruchu poslední hřebík. Je logické, že se ostatní země začaly cestování do ČR bát, protože se z nás bohužel stala jedna z nejproblematičtějších zemí v Evropě,“ uvedl.

Pokud k námi přestanou jezdit Němci, bude to prý velká rána i pro české lázně, které přijdou o poslední zahraniční klienty.

Hospodářská komora současně volá po tom, aby pojišťovny alespoň částečně hradily testy na covid, bez nichž se podnikatelé ani zaměstnanci mířící do Německa neobejdou. V době, kdy nexistuje vakcína, je pravidelné testování na covid jedinou účinnou kontrolou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nevracejte se.“ Tornádo řádilo, zášť k Babišovi taky. A Vystrčil se omlouval

7:54 „Nevracejte se.“ Tornádo řádilo, zášť k Babišovi taky. A Vystrčil se omlouval

Premiér Andrej Babiš uvízl kvůli počasí v Bruselu a nemohl se vrátit do Česka, které se potýká s nás…