Pospíšil: Přímá volba jsou ústupky ČSSD. Doufám, že bude hlasovat pro

14.12.2011 17:50

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila je velice pravděpodobné, že senátoři odsouhlasí přímou volbu prezidenta. Pokud by ale došlo ke vrácení tohoto ústavního zákonu do sněmovny, sám si není jist, jak by se to mělo řešit.

Pospíšil: Přímá volba jsou ústupky ČSSD. Doufám, že bude hlasovat pro
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil měl například v blízké době jmenovat pražského Vrchního zástupce

„Je zde opravdu v tuto chvíli reálná šance, že občané budou příště volit hlavu státu,“ řekl optimisticky ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil na Radiožurnálu. Podle něj jednání probíhala jak v rámci koalice, tak i s opozicí, tudíž by měla panovat shoda.

Pospíšil doufá, že senátoři ze stran, které podporují přímou volbu, budou hlasovat pro. Tím narážel i na ČSSD, která zatím ve svých prohlášeních senátorům doporučila, aby zákon přijali.

Celá podoba zákona je podle Pospíšila ústupek ČSSD, nejen fakt, že prezident například nebude beztrestný i po skončení mandátu. „My jsme byli mimořádně vstřícní a ustoupili jsme ve čtyřech klíčových věcech,“ hájil se ministr. Zároveň si není úplně jistý, jak by se postupovalo, kdyby byl zákon vrácen do Poslanecké sněmovny. U ústavních zákonů prý není taková možnost specifikovaná.

Kromě přímé volby hovořil Pospíšil i o odvolání bývalého vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampuly. Ten totiž podal k Pospíšilovi podnět k podání kárné žaloby na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. „K podnětu pana doktora Rampuly se určitě vyjádříme,“ ujišťoval Pospíšil.

Zároveň dodal, že prostor k odbornému vyjádření dostane i Zeman. „Můj první dojem ale je, že jde o střet dvou právních názorů,“ myslí si Pospíšil. Každopádně Rampulův krok nevnímá jako nějakou mstu. „Je to důkazem jeho osobního zájmu o fungování soustavy,“ je si jistý ministr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zánik NATO a drastický plán EU. Vondra u Moravce říkal takové věci, že se Metnar nestíhal bránit. A pak si přisadil generál Pavel

15:33 Zánik NATO a drastický plán EU. Vondra u Moravce říkal takové věci, že se Metnar nestíhal bránit. A pak si přisadil generál Pavel

V druhé polovině nedělních Otázek Václava Moravce České televize se sešli ministr obrany za hnutí AN…