Pospíšil: Přímá volba jsou ústupky ČSSD. Doufám, že bude hlasovat pro

14.12.2011 17:50

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila je velice pravděpodobné, že senátoři odsouhlasí přímou volbu prezidenta. Pokud by ale došlo ke vrácení tohoto ústavního zákonu do sněmovny, sám si není jist, jak by se to mělo řešit.

Pospíšil: Přímá volba jsou ústupky ČSSD. Doufám, že bude hlasovat pro
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil měl například v blízké době jmenovat pražského Vrchního zástupce
reklama

„Je zde opravdu v tuto chvíli reálná šance, že občané budou příště volit hlavu státu,“ řekl optimisticky ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil na Radiožurnálu. Podle něj jednání probíhala jak v rámci koalice, tak i s opozicí, tudíž by měla panovat shoda.

Pospíšil doufá, že senátoři ze stran, které podporují přímou volbu, budou hlasovat pro. Tím narážel i na ČSSD, která zatím ve svých prohlášeních senátorům doporučila, aby zákon přijali.

Celá podoba zákona je podle Pospíšila ústupek ČSSD, nejen fakt, že prezident například nebude beztrestný i po skončení mandátu. „My jsme byli mimořádně vstřícní a ustoupili jsme ve čtyřech klíčových věcech,“ hájil se ministr. Zároveň si není úplně jistý, jak by se postupovalo, kdyby byl zákon vrácen do Poslanecké sněmovny. U ústavních zákonů prý není taková možnost specifikovaná.

Kromě přímé volby hovořil Pospíšil i o odvolání bývalého vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampuly. Ten totiž podal k Pospíšilovi podnět k podání kárné žaloby na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. „K podnětu pana doktora Rampuly se určitě vyjádříme,“ ujišťoval Pospíšil.

Zároveň dodal, že prostor k odbornému vyjádření dostane i Zeman. „Můj první dojem ale je, že jde o střet dvou právních názorů,“ myslí si Pospíšil. Každopádně Rampulův krok nevnímá jako nějakou mstu. „Je to důkazem jeho osobního zájmu o fungování soustavy,“ je si jistý ministr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když se chováš jako hadr, nediv se, že s tebou vytírají podlahu. Velké zamyšlení nad pozicí ČR ve světě

16:10 Když se chováš jako hadr, nediv se, že s tebou vytírají podlahu. Velké zamyšlení nad pozicí ČR ve světě

Bezpečnostní analytik Lukáš Visingr sepsal obsáhlý text, zamýšlející se nad pozicí České republiky v…