Postoj Zaorálka proti samostatnosti Tibetu kritizovala pravice

29.04.2014 15:58

Kritiku české pravice a zelených vyvolalo prohlášení českého a čínského ministra zahraničí, podle něhož Česko nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoli podobě. Prohlášením, které přijali Lubomír Zaorálek a Wang I při dnešním jednání v Pekingu, podpořili naopak komunisté. Rovněž prezident Miloš Zeman označil politiku Prahy vůči Pekingu za realistickou.

Postoj Zaorálka proti samostatnosti Tibetu kritizovala pravice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v prohlášení problém nevidí, neboť vychází z dlouhodobého stanoviska české diplomacie o uznání územní celistvosti čínského státu i z březnového prohlášení EU a Číny. Uvedl také, že prohlášení bylo věcí Ministerstva zahraničních věcí a vláda o něm nejednala. Lidovecký poslanec Ivan Gabal nicméně prohlášení vnímá jako „ekonomicky motivovaný a zacílený účelový postoj", který „není úplně v souladu s havlovskou tradicí zahraniční politiky této země".

Neotáčejme zahraniční politiku o 180 stupňů, varuje Fiala

Na to, že česká diplomacie dlouhodobě vyznává politiku jedné Číny, a to i ve vztahu k Tibetu nebo Tchaj-wanu, poukázal také předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. „My toto respektujeme a nemyslíme si, že by byla na pořadu dne nějaká změna," uvedl na dotaz ČTK Kováčik.

Předseda ODS Petr Fiala označil za chybu oddělovat snahu o dobré ekonomické vztahy a obhajobu lidských práv. „Nejsem přesvědčen o tom, že nám pomůže v očích našich čínských partnerů nějaká zbabělá politika. Měli bychom trvat na svém a neotáčet o 180 stupňů to, co jsme dosud dělali," uvedl Fiala. Ještě dál šel ve své kritice místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). „Zaorálek asi zapomněl, že Tibet byl k Číně připojen násilně, vojenskou akcí. Šlo vlastně o okupaci," uvedl. Prohlášení považuje za „rezignaci na hodnoty jako je suverenita, právo na sebeurčení a lidská práva".

Česká strana respektuje suverenitu a územní celistvost Čínské lidové republiky

Předseda Úsvitu Tomio Okamura uvedl, že nikdo nezpochybňuje právo Číny na územní celistvost. „Na druhou stranu prosazujeme právo na sebeurčení národů v historických hranicích. A to už jen proto, že právě naše republika na stejných principech vznikla," uvedl Okamura.

„Stanovisko Zaorálka k nezávislosti Tibetu je kapitulací a zradou lidskoprávně založené zahraniční politiky," prohlásil předseda Strany zelených Ondřej Liška. Podle něj nejde o státní samostatnost Tibetu, ale o právo na kulturní přežití. „Taková autonomie může mít různé podoby a právo na ni lze vyjádřit mnoha způsoby. Ale předem se zříct hned všech považuji za zbabělé," sdělil Liška.

V prohlášení ministrů se uvádí, že „česká strana respektuje suverenitu a územní celistvost Čínské lidové republiky, je si plně vědoma důležitosti a citlivosti otázky Tibetu, znovu potvrdila dodržování své politiky jedné Číny i to, že Tibet je neoddělitelnou součástí čínského území". „Česká republika v této souvislosti nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě," uvádí prohlášení. Tibet k sobě Čína násilně připojila v 50. letech minulého století.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sežrali“ je na bojišti, teď i v obchodech. Výsměch Rusů nezná mezí

18:05 „Sežrali“ je na bojišti, teď i v obchodech. Výsměch Rusů nezná mezí

Rusko chystá výstavu v moskevském parku Patriot, kde vystaví ukořistěné ukrajinské tanky západní výr…