Pouze na PL: Čínský velvyslanec o koronaviru. Čtěte

06.02.2020 13:52

„Výskyt nového koronaviru pneumonie způsobil značné obavy. To je pochopitelné. Je nutné přijmout odpovídající preventivní a kontrolní opatření. Zároveň je ale nutné nepodléhat panice či se uchylovat ke zbytečně razantním krokům. Místo nich může důvěra posloužit jako ta nejúčinnější vakcína proti strachu,“ sdělil ParlamentnímListům.cz velvyslanec ČLR v České republice Zhang Jiannin. Jeho text nabízíme v plném znění.

Pouze na PL: Čínský velvyslanec o koronaviru. Čtěte
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Velvyslanec Zhang Jianmin
reklama

Anketa

Byl by Dominik Hašek dobrý prezident?

2%
98%
hlasovalo: 32487 lidí
Důvěra stojí na skutečném úsilí. Boj s virem řízený čínskou vládou nemá v historii zdravotnictví obdoby jak rozsahem, tak intenzitou. Došlo k mobilizaci celého národa. Prezident Xi Jinping svolal jednání na nejvyšší úrovni s cílem implementovat jednotný celonárodní postup. Premiér Li Keqiang navštívil epicentrum nákazy. Specializovaná nemocnice s 1000 lůžky, která vyrostla za pouhých 10 dní, již přijímá pacienty. Další, s kapacitou 1500 lůžek, bude dokončena během několika dní. Řada měst odeslala na podporu Wuhanu své specialisty z oblasti zdravotnictví i potřebný materiál. Vědečtí pracovníci hrají o čas. Nepolevují ve své snaze vir identifikovat a zabránit jeho dalšímu šíření. Čína jedná rychle. O veškeré své poznatky, včetně genetické sekvence viru, se okamžitě dělí se zástupci Světové zdravotnické organizace (WHO) i dalšími zeměmi a regiony. K zastavení šíření viru přispívá i to, že vnitrostátní cesty po Číně byly omezeny na minimum i přesto, že je stále období svátků. Lidé zůstávají v domácí izolaci a modlí se za ty, kteří s virem bojují v první linii.

Důvěra pramení z názoru profesionálů. Z pozice nejrespektovanější mezinárodní organizace pro boj s epidemiemi hodnotila Světová zdravotnická organizace i její generální ředitel kroky Číny s velkým uznáním. Mnoho opatření přijatých Čínou jde daleko za rámec požadavků stanovených Mezinárodními zdravotnickými předpisy. Díky důslednému a striktnímu postupu, který Čína přijala nejen z důvodu ochrany svých občanů ale i celosvětového společenství, je, slovy generálního ředitele WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse: „Šíření do dalších zemí pomalé a minimální. Počet případů výskytu nemoci mimo území ČLR je velmi nízký a pronikání viru na další území je velmi pomalé. Proto lze jeho šíření účinně zvládat.“ O tato fakta opírá WHO svá doporučení neomezovat mezinárodní cesty ani obchodní aktivity.          

Důvěra stojí i na mezinárodní solidaritě. Viry nerespektují státní hranice a současné ohnisko nákazy, stejně jako ta předchozí, představuje hrozbu pro každého z nás. Proto je důležité vyvinout intenzivní mezinárodní úsilí. Prezident ČR, pan Miloš Zeman zaslal dopis svému čínskému protějšku k vyjádření soucitu a podpory. Stejně tak učinili i vůdčí osobnosti dalších národů světa i představitelé nejrůznějších sfér života. Míří k nám i mezinárodní pomoc v podobě potřebných zásob. Díky ní se nám podaří  snížit nedostatek roušek, ochranných oděvů a dalších zdravotnických pomůcek aktuálně postrádaných čínskými nemocnicemi. Čína sama zvýšila výrobní kapacitu těchto artiklů na maximum. Světová zdravotnická organizace také mobilizuje své kapacity a zdroje, aby pomohla zemím ohroženým virem bez dostatečně vyspělých vlastních zdravotních systémů. Tento duch solidarity je naprostou nutností, pokud máme zvládnout jak tuto, tak jakoukoli budoucí výzvu celosvětového rozsahu.  

Boj s nákazou stále pokračuje. V této kritické chvíli ve svém úsilí nesmíme polevit kvůli strachu. Naopak, musíme posílit důvěru v sebe sama, díky které naše odhodlání každým dnem poroste, jak budeme zaznamenávat konkrétní výsledky důvěry v profesionální úsudek společného snažení a mezinárodní solidarity.       

Autor: Zhang Jiannin (Velvyslanec ČLR v České republice)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

21:55 Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

Na lidi, kteří nedodržují vládní opatření v boji proti koronaviru, apeluje na instagramu bývalá mode…