Mach objasňuje, že přehlasování České republiky v otázce kvót zapříčinila pravidla v Lisabonské smlouvy, dle kterých na přehlasování stačí 55 % států reprezentujících 65 % populace, což prý Německu a jeho spojencům snadno umožnilo převálcovat malé středoevropské státy.
V Lisabonské smlouvě však dle europoslance zůstala klauzule, podle níž, ačkoliv už platí nová pravidla pro hlasování, si může členský stát až do konce března 2017 vyžádat hlasování „postaru“. Podle tohoto starého způsobu hlasování je hlas České republiky větší a hlas Německa menší, takže Česko bude moci návrh na zavedení trvalého mechanismu přerozdělování žadatelů o azyl zablokovat.
Mach proto předsedu vlády požádal, aby příště český ministr na zasedání Rady požádal o hlasování postaru s odkazem na článek 3 Protokolu č. 36, který je součástí primárního práva EU. Podle Macha bude za této konstelace Česko snadněji shánět spojence pro své odmítavé stanovisko k povinným kvótám na uprchlíky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 11:15 Hrušínský: Kdo nechce Uršulu, hlasoval pro rozvrat EU
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska
- 20:00 Milion chvilek v akci. Korespondenční volba. Tohle chystají na podzim