Pozemní invaze v Rafahu? Spojenci varují Izrael, ale Netanjahu tlačen do akce doma

07.05.2024 21:33 | Monitoring

Izraelští vojáci operují na východě Rafahu v jižní části Pásma Gazy. Znamená to začátek akce, před kterou varovala Izrael řada spojenců včetně Spojených států, nebo je tu ještě šance dohody typu příměří za propuštění rukojmích? Nejen o tom v pořadu Interview ČT24 hovořila Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra izraelských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Pozemní invaze v Rafahu? Spojenci varují Izrael, ale Netanjahu tlačen do akce doma
Foto: ČT24
Popisek: Irena Kalhousová

Izraelské síly v úterý obsadily hlavní hraniční přechod mezi Egyptem a jižní částí Gazy, a uzavřely tak důležitou cestu pro pomoc do palestinské enklávy, která se již ocitla na pokraji hladomoru. Palestinská militantní skupina Hamás obvinila Izrael, že se snaží podkopat snahy o zajištění příměří v sedm měsíců trvající válce, která zpustošila Gazu a zanechala statisíce lidí bez domova a o hladu.

Kalhousová se nedomnívá, že to, co se nyní odehrává v Rafahu, je počátek obávané velké pozemní operace, ale spíše pokus ovlivnit zároveň probíhající vyjednávání mezi Izraelem a Hamásem. „Myslím, že je to kombinace dvou věcí; je tam důležitá diplomatická rovina, tedy ovlivnit tím jednání s Hamásem a ukázat Hamásu, že nemůže vyjednávat z pozice síly, že Izrael je připraven případně tu ofenzivu v Rafahu opravdu zahájit. Druhá je záležitost bezpečnostní. Izrael tvrdí, že Rafah je poslední bašta Hamásu. A zatím se Izrael zaměřil na něco, co je z bezpečnostního hlediska velmi důležité, a to je právě ten přechod Rafah, kde Izrael podezírá Hamás z toho, že tam má k dispozici tunely, kterými pašuje zbraně,“ uvedla v pořadu Interview ČT24.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zdá se, že Ficova vláda padne.“ Novinář o slovech, která děsí obyčejné Slováky

11:33 „Zdá se, že Ficova vláda padne.“ Novinář o slovech, která děsí obyčejné Slováky

Slovenský premiér už dávno není levicově orientovaný politik, ale šéf krajní pravice. Milec Ruska, k…