Evropský komisař pro sousedskou politiku a rozhovory o rozšíření EU Johannes Hahn dokonce považuje odmítnutí dalších uprchlíků ze strany Německa za velkou geopolitickou chybu. Zastává se balkánských národů a tvrdí, že není fér obviňovat je z nezvládnutí hraničních kontrol. „Balkán by se neměl stát odkladištěm pro uprchlíky,“ cituje americká televize vyjádření evropského komisaře z Rakouska. Mezitím maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó varoval, že by mohlo do Evropy nakonec dorazit až pětatřicet milionů uprchlíků, mezi nimiž se skrývají tisíce teroristů. Ovšem Spolková zpravodajská služba (BND) odhaduje, že by tzv. balkánskou cestou mělo směřovat maximálně 1,5 milionu uprchlíků.
Dalšímu náporu uprchlíků, jak uvádí Fox News, tak čelí Chorvatsko, do kterého za poslední dny přišlo mnoho tisíc uprchlíků ze Srbska. Srbský premiér Aleksandar Vučić obvinil maďarskou policii z toho, že používala slzný plyn na srbském území a vyzval Evropskou unii, aby odsoudila údajně brutální chování maďarské policie vůči uprchlíkům a novinářům. „Srbsko je schopno chránit své území a národní důstojnost samo a bez cizí pomoci. Pokud to bude nutné, budeme hájit také evropské hodnoty,“ prohlásil předseda srbské vlády. Pod tlakem je také Makedonie, jejíž vláda vyhlásila na příští rok stav nouze. „Makedonie zvažuje po vzoru Maďarska výstavbu plotu na své hranici, byť toto není dlouhodobé řešení,“ řekl ministr zahraničí země Nikola Popovski.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro