Pozor! Michael Kocáb na Frekvenci 1 oznámil, kdy bude kandidovat na prezidenta

20.09.2015 17:40

Občanský aktivista a skladatel Michael Kocáb zavítal do nedělního Press klubu Luboše Xavera Veselého na Frekvenci 1. Ve vysílání oznámil, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta. Stalo by se tak jen v krajním případě, pokud by viděl, že je ohrožena EU, neboť ji považuje za zásadní projekt, jehož jsme se stali součástí na počátku nového tisíciletí. Na pomoc s uprchlíky volal i USA.

Pozor! Michael Kocáb na Frekvenci 1 oznámil, kdy bude kandidovat na prezidenta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Kocáb
reklama

Dlouholetého obhájce lidských práv trápí stále narůstající xenofobie v české společnosti, byť upozorňuje, že xenofobie není totéž jako rasismus. Česká společnost by si měla uvědomit, že uprchlíci jsou i děti nebo staří lidé a my se k nim musíme chovat lidsky, když už klepou na naše dveře. „Tím ovšem neříkám zvát je sem, to je rozdíl, ale když už jsou tady, tak jim musíme pomoct, protože oni utíkají před radikálním islamismem,“ poznamenal Kocáb hned v úvodu.

Proč uprchlíky zamykáme, copak jsou ve vězení?

Na prvním místě ale musíme „vykořenit zlo“, a to tak, aby v těch zemích nastal mír. Diplomatická jednání by vítal spíše než válku, ale v poklidné řešení situace už nevěří. Demokratický svět včetně USA či Kanady se musí zapojit do široké demokratické aliance, která Islámský stát vyhladí.

Další možností je co nejrychleji vybudovat uprchlické tábory co nejblíže jejich domovů, aby se po skončení války mohli uprchlíci co nejdříve vrátit domů. To ovšem bude stát obrovské peníze. A pokud už mluvíme o lidech, kteří klepou na dveře Evropy s prosbou o pomoc, je dobré podívat se na čísla. Jen v roce 2000 přes naše území prošlo 55 tisíc nelegálních migrantů, prozradil host. To ukazuje, že Česká republika umí podobné situace zvládnout.

Na pomoc volal i Spojené státy, které by podle jeho názoru měly uprchlíky také přijímat. „Já jsem ale byl nedávno v Chicagu a Amerika je barevná země. Když jsem šel po ulici, tak jsem skoro musel počítat ty bílé,“ zaznělo od aktivisty. Pokud jde o to, co by měla dělat EU, měla by založit sběrné tábory na registraci uprchlíků, které by ale neměly být střeženy, protože ti lidé nejsou ve vězení. „Já třeba kritizuji odebírání mobilních telefonů v Bělé, protože ti lidé si ani nemohou zavolat se svými blízkými,“ upozornil.

To neznamená, že by nemohli mezi uprchlíky být i radikálové, bojí se toho i Kocáb, jen se mu velmi nelíbí, když kdokoli označuje každého uprchlíka za teroristu.

Dost bylo plivání jedu

Nelíbí se mu ale i řada dalších věcí. Když byl nedávno hostem v Událostech, komentářích s Klárou Samkovou, nesnažil se prý vystupovat tak ostře, protože plivání jedu okolo sebe považuje za kontraproduktivní. Navíc ho to už unavuje. Byť bychom neměli zapomínat např. na to, že prezident Miloš Zeman se opakovaně „jezdí klanět“ do Číny, která pronásleduje svobodomyslnější občany.

„A pak mám veledůležitou věc na závěr,“ oznámil moderátor Luboš Xaver Veselý. „Pane Kocábe, budete kandidovat na prezidenta?“

„Kdyby to bylo postaveno tak, že by šlo o rozklad Evropské unie jakožto jednoho z největších výdobytků sametové revoluce nebo kdyby se naše zahraniční politika začala stále více přiklánět k Východu, o což se Zeman zasazuje, tak bych do toho šel. Ale jen v opravdu krajním případě,“ zdůrazňoval Kocáb těsně před rozloučením s diváky. Raději by prý ale podporoval jiného kandidáta, protože si je vědom toho, že by v boji o prezidentský post pravděpodobně prohrál. 

  • Celý záznam rozhovoru naleznete na oficiálních stránkách Frekvence 1, a to ZDE
     

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

4:46 „A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

Když se politiků zeptáte, koho by si v příští vládě uměli představit na postu ministra zahraničí, šk…