Pozor, co píšete na internet! psala Policie ČR. Smazala to, ale je z toho průšvih

07.06.2020 20:45

Poslankyně Jana Černochová (ODS) na svém facebookovém profilu sdílela znění interpelace ve věci tiskové zprávy Policie ČR – Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje. Jde o zprávu publikovanou mluvčí Evou Valtovou, která již není k dohledání. Sama Černochová danou zprávu přinesla a apelovala na to, že by se toto již nemělo opakovat.

Pozor, co píšete na internet! psala Policie ČR. Smazala to, ale je z toho průšvih
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Černochová
reklama

„Aktuální situace s opatřením v souvislosti s covid-19 s sebou nese i zvýšený počet různých nesouhlasných vyjádření, která se jejich zastánci snaží šířit nejen osobně, ale také na veřejných sociálních sítích či na internetových fórech. Objevují se pisatelé, kteří mnohdy svým extrémním vyjádřením a nevhodnými výrazy komentují známé osobnosti či postup vlády České republiky. Následky svého počínání si však zřejmě neuvědomují. Svým hanlivým výrokem mohou naplnit skutkovou podstatu hned několika trestných činů, a vystavit se tak trestnímu stíhání. Mohou se tak dopustit například podněcování k trestnému činu, vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci či podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Pachateli pak může ve většině případů hrozit až dvouletý trest odnětí svobody. Na tento způsob nevhodné komunikace se zaměřují kriminalisté, kteří se specializují na počítačovou kriminalitu, a v případě, že prokazatelně dojde k porušení zákona, tak zasáhnou. Každý by si měl uvědomit, že internet není anonymním místem a nikdo není nedohledatelný a nepostižitelný,“ cituje Černochová Valtovou, která danou tiskovou zprávu vydala 20. 4. Zpráva není v současné době na internetu k dohledání, vedení Policie ČR se za nevhodnost sdělení omluvilo.

„Domnívám se, že podobné excesy by se neměly opakovat, jelikož podobná, svým způsobem výhrůžná vyjádření snižují kredit a práci příslušníků Policie ČR. Z osobní zkušenosti dobře vím, že je někdy složité přijímat kritiku veřejnosti, která je u některých jedinců již za hranou, nejen slušného chování, ale mnohdy se vyznačuje znaky spadajícími spíše do trestněprávní roviny, ale není možné, aby se policie tímto způsobem vyjadřovala a hrozila trestem,“ míní Černochová.

„Politici, ale i příslušníci bezpečnostních sborů se na rozdíl od soukromých osob vědomě dostávají do postavení osoby veřejně činné a musí, i dle dostupné judikatury soudů, včetně soudu ústavního, snášet větší míru veřejné kritiky, a to i s přihlédnutím k tomu, že každý příslušník má při plnění úkolů povinnost dbát cti, vážnosti a důstojnosti osob i své vlastní. Samozřejmě to neznamená, že by se práva na ochranu osobnosti nemohli domáhat politikové a ostatní veřejně činné osoby, naopak. O tom ale ať rozhodují soudy, nikoliv trestem vyhrožující tiskové mluvčí bezpečnostních sborů,“ interpeluje Černochová a chce po ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) odpovědi na následující otázky.

  1. Jak hodnotíte výše zmíněné vyjádření Policie ČR? Už neplatí, že musí veřejně činné osoby strpět větší míru kritiky?

  2. Souhlasíte s tím, že není možné, aby se tímto způsobem Policie ČR prezentovala a de facto zastrašovala kritiky ze strany veřejnosti?

  3. Byla s tiskovou mluvčí KŘP Karlovarského kraje nprap. Evou Valtovou zahájeno kázeňské řízení? Pokud ano, s jakým výsledkem?

Na svém facebookovém profilu pak interpelaci doprovodila komentářem, v němž hovoří o tom, že i ona se stává terčem nevybíravých verbálních a vulgárních útoků, a to zejména na sociálních sítích.

„Když jsem na Praze 2 prosazovala nulovou toleranci hazardu, když jsem v Poslanecké sněmovně navrhovala významný den Jana Palacha, nebo když jsem připomínala příběhy obětí komunistických zvěrstev, ale i při dalších jiných momentech, mi také bylo vyhrožováno smrtí. Tenkrát se to neřešilo, nebo policie věc odložila. Bohužel nic neobvyklého, obzvláště pro politiky. Vyhrožování násilím je vždy za hranou všeho. Tam svoboda slova končí! Respektive je namístě se v určitých situacích obrátit na policii, a je pak na soudu, aby posoudil míru škodlivosti takového jednání pro společnost a případně rozhodl o vině a trestu,“ napsala Černochová.

„Na druhou stranu si jistě vzpomenete, jak absolutně nepřijatelné bylo vyjádření policejní tiskové mluvčí v době nouzového stavu. Tehdy de facto vyhrožovala trestem těm, kteří by veřejně kritizovali členy vlády. Proto jsem interpelovala ministra vnitra a podle jeho odpovědi doufám, že se podobná situace opakovat nebude a jednalo se skutečně o exces, ze kterého si vezme, v té době asi nezkušená tisková mluvčí, ponaučení. Občas si proto říkám, že budu raději, pokud bude policie více vidět v našich ulicích, než vytvářet značné úsilí na zkoumání všemožných výroků,“ dodala občanskodemokratická poslankyně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

21:38 Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

ROZHOVOR „Rok se díváme na šťourání lidem v nose a píchání injekcí, pokud možno v největším detailu,…