Pozor na Číňany! Zeman, Bohuslav Sobotka a Tvrdík hájí čínské zájmy, varuje profesorka Lomová. Padlo i jméno Petra Kellnera

03.01.2019 11:31

Sinoložka Olga Lomová nenechává na českých politicích nit suchou. Číňané prý vždy všechno dělají „nadoraz“ a je na českých politicích, aby jejich tlaku odolali. Expremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) prý v této snaze žalostně selhal. To, co dělá prezident Miloš Zeman, je ještě horší. Přímo skandální. Jen premiér Andrej Babiš si údajně v kontaktu s Číňany zachoval páteř.

Pozor na Číňany! Zeman, Bohuslav Sobotka a Tvrdík hájí čínské zájmy, varuje profesorka Lomová. Padlo i jméno Petra Kellnera
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Sinoložka Olga Lomová

Nový čínský velvyslanec Čang Ťien-min se těsně před Vánocemi sešel s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO). Po schůze vydal prohlášení, v němž konstatoval, že Česká republika neudělala nejlépe, když kritizovala firmu Huawei, ale toto své pochybení napraví. Premiér Andrej Babiš označil velvyslancovo vyjádření za velmi nestandardní. A co na to říká sinoložka Lomová?

„To, že se čínský představitel s někým sejde a potom si vydá prohlášení, které odpovídá jeho pohledu na skutečnost a může to být v rozporu s tím, co se doopravdy odehrálo, to není úplně výjimečná situace,“ konstatovala Lomová. Je to neuvěřitelná zpupnost,“ okomentovala velvyslancova slova expertka.

Podobná vyjádření si Čína dovoluje proti polovazalským státům a je na každé zemi, zda se takovému tlaku jdoucímu až na hranu postaví. A Babiš se tomuto tlaku postavil. „Musíme ho pochválit za to následné prohlášení, kterým označil velvyslancovo prohlášení za nestandardní,“ pokračovala Lomová. Babiš podle ní udělal dobře, když přijal velvyslance kdesi v Průhonicích, a ne na půdě ministerstva zahraničí. Číně tím dal najevo, že schůzce nepřikládá takový význam, jaký by si čínští komunisté pravděpodobně přáli. Čína se snaží rozšiřovat sféry vlivu na úkor USA a je na každé zemi, jak se k tomu postaví.    

Za své zájmy bojuje každá země, ale podle Lomové by si kupříkladu Američané nedovolili veřejně vystupovat tak ostře, jak to předvedl čínský velvyslanec. Nemluvě o tom, že Američané při svém jednání ctí právní řád, zatímco Čína ctí především své komunistické zájmy. „Srovnávat, že Američané dělají to samé, je absolutní vytrhávání věcí z kontextu,“ řekla jasně Lomová.

Z tohoto hlediska není dobré to, jak vystupuje na veřejnosti český prezident Miloš Zeman nebo expremiér Sobotka (ČSSD), který dnes hájí čínské zájmy. Skrze lidi jako Zeman, Sobotka nebo Jaroslav Tvrdík se Číňané snaží posílit svůj vliv u nás.  

To, že prezident Miloš Zeman zpochybňuje varování Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost ve věci firem Huawei a ZTE, považuje Lomová za skandální. „Vyjádření prezidenta je naprosto skandální. Jako zodpovědný politik nemá znevěrohodňovat jednu z důležitých institucí českého státu a bezpečnostních složek před veřejností,“ upozornila Lomová s tím, že pokud už Zeman má nějaké pochybnosti, má je řešit v tichosti a ne před očima veřejnosti. „Žádný prezident si takové věci nesmí dovolit,“ zdůraznila Lomová.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Bezpochyby v tuto chvíli hájí zájmy čínské strany, resp. kruhů, které jsou nějakým způsobem na čínskou stranu vázány,“ nešetřila ostrými slovy na adresu prezidenta Lomová. Takovou skupinou je podle ní např. investiční skupina PPF Petra Kellnera , která stojí o to, aby v Číně mohla dál rozvíjet svůj byznys.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

8:15 „Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

Dnes dopoledne se konal cyklistický závod Pražská padesátka, a mnoho lidí na severním okraji Prahy z…