Pozor na cenzuru, ať neskončíme jako v Číně, Turecku a Rusku. Varování od bývalého manažera Google

29.03.2018 9:11

Bývalý vysoký manažer společnosti Google ostře kritizuje cenzurní snahy vlád v oblasti sociálních sítí a internetu vůbec. Svoboda projevu je podle jeho názoru vážně ohrožena.

Pozor na cenzuru, ať neskončíme jako v Číně, Turecku a Rusku. Varování od bývalého manažera Google
Foto: Hans Štembera
Popisek: Facebook, ilustrační foto

„Když jsem pracoval v Google, tak jsem byl nejvíce hrdý nikoli na inovativní produkty a nové služby, ale na Zprávu o transparentnosti společnosti Google. Psali jsme v ní mimo jiné o narůstajícím počtu žádostí úřadů s cílem získat informace o uživatelích. Čím více jsme jich odmítli, tím větší jsem měl radost. Tato zpráva byla první svého druhu a brzy začaly s něčím podobným i další velké internetové a komunikační společnosti.“

Cenzura v soukromém sektoru za poslední roky podle Echiksona nabrala rychlé tempo. „Počet uživatelů, jejich příspěvků, vkládaných videí atd. roste ohromující rychlostí a monitorovat vše je možné jen díky speciálním nástrojům. Jejich činnost však vážně ohrožuje svobodu slova. Často je velmi těžké odlišit mezi fake news a skutečnými zprávami. Stejně jako mezi tím, co je ještě ‚vhodné‘ a co už nikoli.“

Celý text v angličtině je ZDE.

Kriticky se Echikson vyjadřuje konkrétně také k nově přijatému zákonu v Německu, který cenzurní zásahy značně posiluje. „Twitter tak vymazal komentář ministra spravedlnosti Heiko Maase, který označil odpůrce migrace za idiota. Stejně tak byl odstraněn komentář a následně zablokován celý účet poslankyně za Alternativu pro Německo Beatrix von Storch, která kritizovala policii za zveřejnění přání k novému roku v arabštině.“

Echikson poukazuje, že s cenzurními zásahy kromě omezování svobody projevu dochází často k omylům. „YouTube tak například nedávno zablokovala video serveru Project Syndicate, které bylo věnováno tématu popírání holokaustu. Něco takového je v šestnácti evropských zemích považováno za trestný čin. Jenže cenzoři nedokázali rozlišit mezi popíráním holokaustu a diskuzí o popírání holokaustu,“ konstatuje někdejší manažer Google.

„Zákonodárci přitom mohou dělat mnoho i bez cenzurních zásahů. V prvé řadě by měli jasně definovat nezákonné projevy nenávisti. Musí ale našlapovat opatrně, aby nezavedli stejná pravidla, jaká platí v autoritářských systémech. Rusko například vyhrožuje zákazem YouTube, pokud nebudou smazána některé videa opozice. Turecko chce, aby nadnárodní společnosti najímaly Turky a ‚byli k ruce‘ vládě. Čína už nyní blokuje celou řadu zpráv,“ uzavírá Echikson.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

16:30 Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

Ekonomka Ilona Švihlíková pronesla šokující informace o americké ekonomice, která pomalu spěje ke ka…