Pozor na množení Arabů, říká Viktor Orbán. Legračně o Junckerovi, překvapivě o Sorosovi

04.03.2019 9:04 | Zprávy

Maďarský premiér Viktor Orbán poskytl rozhovor deníku Die Welt. V obsáhlém rozhovoru se věnoval maďarsko-německým vztahům, za jejichž zhoršení podle něj může jen a jen migrace a politika. Přišlo i na EU, frakci EPP, do které Orbán stále patří a podle všech indicií v ní hodlá zůstat. A maďarský premiér varoval před demografickým vývojem v arabském světě a v Africe: „Vše, co jsme zažili v roce 2015, se stane znovu, akorát v ještě větším měřítku. Arabské země brzy překonají Evropu v počtu lidí. A to jsem ještě neřekl nic o Africe, kde brzy bude víc lidí, než je možné uživit.“

Pozor na množení Arabů, říká Viktor Orbán. Legračně o Junckerovi, překvapivě o Sorosovi
Foto: EPP
Popisek: Viktor Orbán

Reportér Weltu na začátek uvedl, že mnoho Němců je Maďarům zavázáno za otevření železné opony v roce 1989, ale současný vývoj Maďarska v nich vzbuzuje obavy. Zeptal se, jak došlo k tomu, že kdysi myšlenkově blízké země se od sebe vzdálily. Orbán odpověděl, že vděčnost za rok 1989 je vzájemná, protože reunifikace Německa byla v geopolitickém smyslu premisou pro svobodu Maďarska. „To je důvod, proč Maďaři v roce 1990 byli pro německou reunifikaci ještě víc než Němci sami,“ vysvětlil premiér. Maďaři mají podle něj vyvinutý smysl pro geopolitické reálie a Helmut Kohl je pro ně prý dodnes uznávanou osobou.

Reportér se zeptal, zda tedy Němci nerozumí Maďarům. „Současné odcizení je jenom kvůli politice. Ve všech ostatních ohledech jsou německo-maďarské vztahy na skvělé úrovni. Ekonomická spolupráce, kultura, turismus. Je zde velká oboustranná náklonnost,“ odvětil Orbán a uznal, že část viny za politické odcizení spočívá i na něm.

Další otázka na Orbána byla, zda někdy porušil domluvu s Němci či zda tomu bylo naopak. Orbán uvedl, že Maďaři mají dojem, že uzavřeli dohodu s Německem v roce 1989, kdy je Německo podpoří při vstupu do NATO a EU a Maďarsko uvítá německé investice a technologie a nebude parazitem v EU. „Na rozdíl od ostatních Evropanů jsme nikdy nežádali a nikdy nebudeme žádat o německé peníze bez toho, aniž bychom za ně dali nějakou protihodnotu. Vždycky jsme platili dluhy včas,“ prohlásil premiér a dodal, že vždy ctili vizi kancléře Kohla, že rozdíl ve velikosti není rozdílem v důležitosti. „Všechny německé vlády se tím řídily, až do migrační krize. Ten rozkol způsobila jen a jen migrační krize. Trváme na právu národů se bránit. Němci mají jinou filozofii,“ dodal předseda Fideszu.

Na to reportér Weltu argumentoval, že jsou to 4 roky od začátku migrační krize v roce 2015. „Vše, co jsme zažili v roce 2015, se stane znovu, akorát v ještě větším měřítku. Arabské země brzy překonají Evropu v počtu lidí. A to jsem ještě neřekl nic o Africe, kde brzy bude víc lidí, než je možné uživit. V tomto ohledu je Maďarsko hraniční země. Žijeme v plné pohotovosti. Na jižní hranici máme tisíce vojáků a policistů,“ vyvracel Orbán argument a dodal, že záleží jen na vůli Turecka, zda se miliony uprchlíků v něm vydají do Evropy. Jelikož Německo hraniční zemí není, tak v něm panuje větší pocit bezpečí, což spolu s odlišnými historickými zkušenostmi vede k odlišnému přístupu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kamarád kamarádovi? Fungování neziskovky PAQ rozebráno do posledního šroubku

12:25 Kamarád kamarádovi? Fungování neziskovky PAQ rozebráno do posledního šroubku

Přetvářka a podvod ve službách ideologie, potěmkinovská věda. Ekonom Martin Štencel zkoumal, jak pro…