Pozorovatel velmi dobře obeznámený s kauzou Nagyová: Tady udělali chybu. Obávám se, že je konec

01.07.2014 15:01

Rozsudek nad Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) se dal očekávat. Alespoň to tvrdí šéfreportér týdeníku Euro a investigativní novinář Jan Hrbáček. Podle něj to, co nynější manželka expremiéra Nečase učinila, nebylo natolik závažné, aby kvůli tomu skončila na několik let za mřížemi. Celou kauzu považuje za bublinu, která nyní splaskává. Ač se na první pohled mohlo zdát, že jde o spiknutí, nyní se ukazuje něco jiného. Detektivové zřejmě špatně vyhodnotili odposlechy, na nichž byla obžaloba postavena.

Pozorovatel velmi dobře obeznámený s kauzou Nagyová: Tady udělali chybu. Obávám se, že je konec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nagyová

Anketa

Nagyová vyvázla s podmínkou. Považujete trest za adekvátní?

hlasovalo: 12438 lidí

Obvodní soud pro Prahu 1 uložil v pátek trestním příkazem bývalé šéfce sekretariátu premiéra Janě Nečasové (dříve Nagyové) v kauze údajného zneužití vojenské tajné služby nepravomocně roční podmínku s odkladem na čtyři roky a čtyřletý zákaz výkonu funkce ve státní správě. Stíhání bývalého šéfa jednoho z odborů a operativce Jana Pohůnka soud zastavil a skutky dvou bývalých šéfů Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandy postoupil Ministerstvu obrany ke kárnému řízení.

Státní zastupitelství však hodlá podat takzvaný odpor. Trest totiž považuje za mírný. Soud tak bude muset skutky Nečasové řešit v rámci hlavního líčení.

Rozhodnutí se dalo očekávat

„Podobný vývoj jsem předvídal už zhruba před necelým rokem, kdy se celá tato kauza rozjela. Nemyslím si, že by to, co učinila (Nagyová, pozn. red.), bylo natolik závažné, aby za to měla jít na několik let do vězení. Ta věc je trestuhodná, je ošklivá, pokud se mělo opravdu jednat o sledování v rámci zjišťování informací o manželce premiéra, ale nemyslím si, že by hlavní vinu měla nést ona, protože tam byla nějaká součinnost, ale hlavně vlastně ani vůbec není prokázáno, jestli šlo skutečně o sledování nebo o kontrasledování. Je zde velký rozdíl v metodice vojenské tajné služby a policie, která k tomu vyhodnocovala znalecký posudek. Takže není tak jednoduché to šmahem celé odsoudit a říct, že Nagyová patří do vězení, protože tam jsou nejednotné výklady toho, co se odehrálo,“ uvedl ParlamentnímListům.cz Jan Hrbáček.

Podle něj se dalo očekávat i rozhodnutí o osudu bývalých šéfů Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, Milana Kovandy a někdejšího šéfa jednoho z odborů a operativce Jana Pohůnka, který dle Hrbáčka plnil pokyny nadřízených, byť mohl mít pochybnosti.

- Nagyová u soudu

Jana Nagyová vypovídala u soudu s Karlem Randákem
Zmocněnec oviněné Eduard Bruna
K soudu se také přišel podívat protikorupčník Kare...
Novinářů dorazilo mnoho, justiční stráž je musela ...
Jana Nagyová přiváděná eskortou justiční stráže
K výpovědi se měl dostavit i Petr Nečas.Ten se ale...

Bublina splaskává

Zatím se tedy dle Hrbáčka nepotvrzují dramatické závěry olomouckého vrchního státního zastupitelství o organizovaném zločinu. „I když nemůžeme předvídat, jak dopadne hlavní líčení a další soudní kroky v této záležitosti. Nicméně se obávám, že tato bublina splaskává,“ doplnil.

Na první pohled nehorázné spiknutí

Jak celá kauza tedy vznikla? „Myslím si, že detektivové zachytili v rámci odposlechů věci o ovlivňování politiky, o obsazování lidí do státní správy, které se zdály na první pohled strašně obrovské, až šílené. Nicméně si podle mě špatně vyhodnotili řadu hovorů, protože takovéto řeči vedou spousty lidí s různým nadhledem, nadsázkou, ironií. A člověk, který není znalý konkrétních faktů, tak v tom může často vidět až nehorázné spiknutí. Je zapotřebí opravdu velice pečlivě vyhodnocovat, konfrontovat důkazy a nestavět to čistě jen na odposleších, protože v telefonech se povídá spousta blbostí,“ vrací se na začátek celé kauzy novinář.

Počátky kauzy

Hrbáček je s celým případem podrobně obeznámen. Týdeníku Euro a serveru E15.cz se podařilo z policejních zdrojů získat dokument o zahájení trestního stíhání, v němž se lze dočíst, že Nagyová na Nečase tlačila, aby se rozvedl. Z dokumentu mimo jiné vyplynulo, že vyšetřování je postaveno právě na odposleších telefonů.

Více na: http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/kauza-nagyova-graduje-v-odposlesich-figuruji-i-sefove-cez-a-ceskych-drah-999187#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Více na: http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/kauza-nagyova-graduje-v-odposlesich-figuruji-i-sefove-cez-a-ceskych-drah-999187#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Více na: http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/policejni-dokument-nagyova-tlacila-na-necase-aby-se-rozvedl-997996#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Více na: http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/policejni-dokument-nagyova-tlacila-na-necase-aby-se-rozvedl-997996#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Více na: http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/kauza-nagyova-graduje-v-odposlesich-figuruji-i-sefove-cez-a-ceskych-drah-999187#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Nagyová podle obžaloby na podzim roku 2012 nezákonně úkolovala vojenské zpravodajce, po nichž chtěla, aby sledovaly bývalou Nečasovu manželku Radku. V březnu 2013 si pak měla objednat sledování dvou zaměstnanců Úřadu vlády. Kauza nakonec vyústila v pád Nečasovy vlády. Zpravodajci odmítají tvrzení o sledování. Podle nich dostali úkol „z nejvyšších míst“, aby provedli tzv. kontrasledování, tedy prověřili podezřelý pohyb kolem bývalé Nečasovy manželky a bezpečnostní riziko pro stát.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Petr Kupka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa označil z…