Pozoruhodná výkonnost českých úředníků. Některé věci už rychleji vyřídíte v Africe, než u nás

04.03.2016 8:18

Česká republika je členem EU i NATO, takže z určitého úhlu pohledu lze říci, že patříme k vyspělému Západu, Jenže ouha, ne u všeho lze říci, že se máme stejně dobře jako Západ. Pokud jde o jednání s úřady, tak nás podle páteční MF Dnes občas předběhnou i africké státy.

Pozoruhodná výkonnost českých úředníků. Některé věci už rychleji vyřídíte v Africe, než u nás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vybydlený dům v Ústí nad Labem
reklama

Světová banka provedla tradiční srovnání povinností, které musí splnit lidé, pokud se chtějí dát do stavby domu. V Česku čeká stavitel na vyřízení všech povolení 247 dní. Ze 184 sledovaných států se proto Česko ocitlo na 161. místě.

„Alarmující je, že všechna povolení nutná ke stavbě lze rychleji vyřídit i v afrických zemích, jako je třeba Sierra Leone či Etiopie, které nejsou zrovna příkladem států s fungujícím úředním aparátem,“ upozorňuje ředitel developerské firmy Ekospol Evžen Korec.

Tuzemská legislativa je v této oblasti podle všeho značně přebujelá, předpisy se často mění a podle deníku si některé dokonce odporují. Architekti a další zainteresované osoby proto čekají na novelu stavebního zákona. Ta by mohla celý proces zjednodušit. Pokud to půjde hladce, novela zákona, kterou chystá ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) by mohla začít platit od 1. ledna. U domů k rekreaci by pak mohlo stačit jen řádné ohlášení, místo stavebního povolení.

Ministryně Šlechtová však také upozorňuje, že se všechno může protáhnout, novelu nyní projednávají pracovní komise Legislativní rady vlády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Sarajevský atentát“ byla první dezinformace. Novinář Leschtina k narozeninám Klause

15:43 „Sarajevský atentát“ byla první dezinformace. Novinář Leschtina k narozeninám Klause

Jiří Leschtina je veteránem českého komentariátu již od devadesátých let. Ani on proto nemohl odolat…