Pozoruhodné okolnosti vraždy novináře na Ukrajině. Poslanec potěšeně psal o jeho "likvidaci"

19.04.2015 16:17

Analytik Tomáš Haas na sociální síti Facebook rozebírá vraždu ukrajinského novináře Olesya Buzyny. Snaží se ukázat, jak „uvědomělé zveřejňování informací“ vlastenci může vést i k vraždě nepohodlných „separatistů a teroristů“.

Pozoruhodné okolnosti vraždy novináře na Ukrajině. Poslanec potěšeně psal o jeho "likvidaci"
Foto: MK
Popisek: Tomáš Haas
reklama

„Website tajemníka Parlamentního výboru pro legislativní podporu vymáhání práva, člena kolegia Ministerstva vnitra Ukrajiny, poslance Antona Gerashchenka, zveřejnil zprávu o ‚likvidaci‘ ukrajinského spisovatele a novináře Olesya Buziny, který byl zastřelen neznámým pachatelem ve dvoře svého domu,“ píše Haas.

Tentýž poslanec přitom v prosinci loňského roku žádal o zveřejňování osobních údajů separatistů a teroristů. Zdůrazňuje přitom, že zveřejnění těchto údajů je ku prospěchu ukrajinského státu. Jestliže však byla veřejně známa i adresa „nepohodlného proruského“ novináře, který byl zavražděn na dvoře domu, v němž žil.

Šéf mediálního holdingu Igor Guzhva, který vydává noviny Vesti, jež nejsou Kyjevu právě nakloněny, tvrdí, že za smrt Buzyny nesou spoluzodpovědnost ukrajinští novináři, kteří rozpoutali vlnu nenávisti a hysterie. Stejně tvrdě jsou prý pronásledovány i celé noviny Vesti. Guzhva prý nemusí být nakloněn některým ukrajinským novinářům, ale nikdy by proti nim nerozpoutával štvavou kampaň. Taková je prý dnes ukrajinská realita.

Z Facebooku Tomáše Haase:

A ještě pár podvečerních zajímavostí z Kyjeva

Web site kolegy ukrajinského ministra vnitra Avakova informoval o "likvidaci" Buzina

Web site tajemníka Parlamentního výboru pro legislativní podporu vymáhání práva, člena kolegia Ministerstva vnitra Ukrajiny, poslance Antona Gerashchenka, zveřejnil zprávu o "likvidaci" ukrajinského spisovatele a novináře Olesya Buziny, který byl zastřelen neznámým pachatelem ve dvoře svého domu.

Zpráva se objevila krátce po oznámení vraždy na webu "Peacemaker «??????????»" v části o Buzinovi, ve které jej obviňuje z toho, že je zastáncem federalizace Ukrajiny. Nyní se v biogrfdické části záznamu uvádí: "16.dubna 2015 byl likvidován na dvoře svého domu v Kyjevě."

O chvíli později bylo přidáo: "Jedna z verzí: odstraněn ruskou speciální službou."

Zdroj publikuje tzv. "základní údaje" o "zrádcích vlasti, separatistech, ruských okupantech a spolupracovnících militantů v současné době žijících v přechodně okupovaném území autonomní republiky Krym (Ukrajina)."

Je pozoruhodné, že tyto údaje jsou překvapivě přesné: domácí adresy "zrádců", jejich telefonní čísla a dokonce i DIČ identifikační čísla.

15.prosince loňského roku, Anton Geraščenko ve skupině na "Facebook", požádal o poskytnutí finanční pomoci pro web "Peacemaker" a napsal, že zveřejnování veřejně dostupných osobních údajů není v rozporu se zákonem, a každý, kdo sdílí tyto údaje, "dělá správnou věc, pomáhá vstátu v boji proti terorismu a separatismu."

08.1.2015 politik aktualizoval údaje, a navíc také poukázal na to, že tyto údaje přitahují pozornost zahraničních zpravodajských služeb.

"Je také zajímavé, že zřízení webu" Peacemaker ", vzbudilo zájem zahraničních zpravodajských služeb - CIA, FBI a evropských zpravodajských služeb a kontrarozvědek," napsal.

Ve stejné "databázi" byla uvedena rovněž adresa bydliště bývalého místopředsedy STrany regionů Olega Kalašnikova, zastřelenéh o den dříve ve jdveřích jeho bytu.

-----

Ukrajinští novináři, byli spolupachateli Buzinovy vraždy, řekl šéfredaktor "Vesti"

Útoky na Buzinu, vedoucí až k jeho vraždě, vedené ukrajinskými novináři, jsou odpovědné za jeho vraždu, řekl šéf mediálního holdingu, který vydává noviny "Vesti", Igor Guzhva.

"Vlna hysterie a nenávisti k Buzinovi - to je fakt. Bohužel, v čele této vlny byla takzvaná mediální komunita. Totéž platí pro pronásledování novin "Vesti". Novináři byli původci, dávaly podněty a udání radikálním organizacím a bezpečnostním orgánům a žádaly, "aby s námi něco udělali, s námi, s Buzinou, atd. Proto je úloha tzv. Médiální komunity zvlášť negativní. Nemusím mít rád některé ukrajinské novináře, ale nikdy mně nenapadlo volat: "Pojďme podat obžalobu na noviny / televizní kanál, kde píší nebo říkají něco, co se mi nelíbí Nikdy mně mě ani nenapadlo, že že bych něco takového mohl udělat.

Ale co se týká Olesy, něco takového bylo na denním pořádku. Jednou verzí jeho vraždy je to, že zaplatil z své občanské postoje, své názory, které veřejně vyhlašoval a obhajoval. Pokud je to pravda, pak ti, kteří celý poslední rok pořádali hon na Olesyu, jsou spoluviníky tohoto zločinu"- řekl Gužva ve vysílacím kanálu UBR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš zavírá obchody a omezuje pohyb občanů

12:40 Babiš zavírá obchody a omezuje pohyb občanů

V souvislosti s koronavirovou epidemií dochází v Česku k dalším omezením. Opatření proti covidu-19 z…