Pracuje v muzeu a miluje Gottwalda. Neobvykle rudý historik

02.04.2012 15:12

Historik s extrémně levicovými názory si našel místečko v Muzeu Vysočiny v Jihlavě. Informoval o tom server Idnes.cz, s tím, že Radim Gonda jezdí na demonstrace a vyzývá k třídnímu boji. Ředitele muzea však podle serveru nezajímá, co historik ve volném čase dělá.

Pracuje v muzeu a miluje Gottwalda. Neobvykle rudý historik
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Vlajka s Gottwaldem a svastikou

Pro historika Zdeňka Jaroše byl nedávný odchod do důchodu těžký. O to víc, že na postu odborného pracovníka v Muzeu Vysočiny v Jihlavě jej vystřídal mladý historik Radim Gonda, jehož názory na nedávné dějiny Jaroše přímo šokovaly,“ píše server.

Co bylo na západě, to nebylo?

„Je to stalinista v nejhorším slova smyslu," svěřil se serveru Jaroš. „Je překvapující, jaké názory může mladý člověk mít. Pro něj vůbec neexistoval západní odboj, jen východní. Tak jsme na sebe naráželi u všeho: Tobruk - neexistoval, čeští letci v Británii – neexistovali,“ popsal Jaroš názorové střety se svým nástupcem při přípravě výstavy o konci druhé světové války.

„Nakonec jsem prosadil svůj pohled, takže výstava dopadla dobře," dodal nicméně Jaroš. To Gonda prý jakýkoli rozhovor s novinářem odmítá: „Nebudu vám nic říkat," cituje strohou odpověď server. Ovšem stopu po jeho názorech lze najít na webových stránkách Komunistického svazu mládeže. Zde donedávna působil jako místopředseda ústřední rady.

Terorismus vedený proti socialismu

A ačkoliv s novináři nemluví, na festival mládeže a studentstva v jihoafrické Pretorii, kam za svaz odcestoval v loňském roce, se za své názory rozhodně nestyděl. Vystoupil zde podle Idnes.cz s přednáškou, v níž mluvil o „schvalování terorismu vedeného proti socialistické společnosti bývalé ČSSR představiteli současné politické moci".

KSM se kromě jiného připojil k deklaraci devatenácti komunistických organizací mládeže, která se hlásí k třídnímu boji a svržení kapitalistického barbarství. „Deklarace nabízí zvrácený pohled na moderní dějiny, které popisuje jako nepřetržitý třídní boj, a rozpad Sovětského svazu označuje za vítězství kontrarevoluce,“ informuje server.

Nám to nevadí, je to odborník

„Nevidím důvod, proč by Gondovy mimopracovní aktivity měly nějak vadit. Do své práce to nijak nepromítá. Pokud člověk odvádí odpovídající výkon, je mi jedno, jestli je černý nebo bílý," reaguje na dotaz novinářů ředitel Muzea Vysočiny Karel Malý. „Co dělá ve volném čase, mne nezajímá,“ dodává.

Aktivity Gondy se nijak nepříčí ani Tomáši Škarýdovi (ČSSD), radnímu Kraje Vysočina, který muzeum zřizuje. „Pana Gondu znám jako velkého odborníka na historii. Nevím, co hlásá, ale je to jeho soukromá iniciativa," říká Škarýd, který na kraji odpovídá za kulturu.

Styděl se za Gottwalda?

Idnes.cz přináší i zkušenost jiného kolegy novináře z rozhlasu Petra Hladíka. Ten chtěl s historikem původně připravit pořad o šlechtických rodech v regionu. „Pak jsem jel dělat reportáž do Babic, kde si komunisté na demonstraci připomínali zabité funkcionáře v babické škole. Uprostřed demonstrantů stál s vlajkou Radim Gonda. Byla to rudá vlajka asi s portrétem Gottwalda," popisuje Hladíkovu zkušenost server.

Zda byl na vlajce skutečně Gottwald, nicméně Hladík odpřisáhnout nemůže. „Gonda totiž ve chvíli, kdy si redaktora všiml, vlajku okamžitě smotal a snažil se mu zmizet z očí,“ píše server. „Od té doby se mi vyhýbá," dodává k tomu Hladík.

Idnes.cz připomíná, že KSM je jednou ze dvou organizací, v nichž se sdružují mladí komunističtí příznivci. Vznikla v roce 1993 a na stránkách ministerstva vnitra je registrovaná jako občanské sdružení. Sídlí na stejné adrese jako KSČM. Tou druhou organizací je Svaz mladých komunistů Československa.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ova

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

23:04 Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov věnoval…