Praha je v žebříčku chytrých měst 19. mezi stovkou metropolí

03.10.2019 21:23

Praha se v žebříčku chytrých měst umístila na 19. příčce ze 102 srovnávaných světových metropolí. Nejlepší byly Singapur a Curych, sedm měst z nejlepší desítky je z Evropy. V evropském žebříčku je Praha na 11. místě. Vyplývá to z údajů švýcarského institutu IMD a Univerzity technologie a designu v Singapuru. Kromě technologických a ekonomických kritérií hodnotily také kvalitu života včetně zdraví a bezpečnosti, vzdělání, dopravy a trávení volného času.

Praha je v žebříčku chytrých měst 19. mezi stovkou metropolí
Foto: Archiv PL
Popisek: Praha - ilustrační foto

„Praha obsadila v globálním srovnání výborné 19. místo za Vídní a Boloňou a o jednu pozici předstihla dvacátý Londýn,“ uvedl Kryštof Kruliš ze Spotřebitelského fóra, které s IMD spolupracuje.

Na nejlepší hodnocení „AAA“ dosáhly jen Singapur a Curych. Druhé nejlepší hodnocení, „AA“, získaly Oslo, Ženeva a Kodaň. Praha obdržela hodnocení „BBB“. Stejný nebo vyšší rating má 39 hodnocených měst.

„V kategorii zdraví a bezpečnosti se Praha drží mírně nad průměrem. Kladné body ve srovnání s globální konkurencí získává za bezpečnost, která jinak řadu velkých měst spíše sráží. Na průměr se Praha dostává ve znečištění ovzduší,“ uvedl dále Kruliš.

V dopravě podle něj Praha získává kladné body za kvalitu systému veřejné dopravy. „To je však smazáno výrazně podprůměrným řešením dopravní zácpy,“ podotkl Kruliš.

V kategorii volnočasových aktivit podle něj Praha vynahrazuje podprůměrné hodnocení zelených ploch kulturním vyžitím, které je v mezinárodním srovnání na vysoké úrovni. „Dominantní postavení má Praha v oblasti pracovních příležitostí a dostupnosti vzdělání. Pouze na průměru je však v otázce přívětivosti k menšinám,“ dodal Kruliš.

 

Žebříček chytrých měst:

Pořadí: Město Celkové hodnocení
1. Singapur AAA
2. Curych AAA
3. Oslo AA
4. Ženeva AA
5. Kodaň AA
6. Auckland A
7. Tchaj-pej A
8. Helsinky A
9. Bilbao A
10. Düsseldorf A
11. Amsterdam A
12. San Francisco A
13. Vancouver A
14. Sydney A
15. Toronto A
16. Montreal A
17. Vídeň BBB
18. Boloňa BBB
19. Praha BBB
20. Londýn BBB
39. Berlín BBB
61. Varšava B
69. Krakov CCC
83. Budapešť CC
84. Bratislava CC
85. Bukurešť CC
89. Sofie CC
 

reklama

autor: nab

Migrační pakt

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se z migračního paktu můžeme nějak vyvázat nebo je to už hotová věc? A řeší vůbec to hlavní, jak nelegální migraci zabránit? Není třeba řešit příčinu problému než pak jeho důsledky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

35 Kč za hermelín v krámu. Účtenka? Přes 50 Kč. Penny Market přistižen při podvodu. Ne poprvé

9:29 35 Kč za hermelín v krámu. Účtenka? Přes 50 Kč. Penny Market přistižen při podvodu. Ne poprvé

Víte, který řetězec dostal od roku 2022 zdaleka nejvíce pokut? Byl to řetězec Penny Market. Na sankc…