Praha přemýšlí, co dál s Opencard. A kolem začínají kroužit například banky

04.07.2014 21:49

Kartu Opencard by v Praze mohla nahradit bezkontaktní platební karta. Svůj návrh řešení, které by mohla Praha využít, dnes zveřejnila Česká spořitelna společně s firmou Visa. Novinářům to dnes prezentovaly firmy na tiskové konferenci.

Praha přemýšlí, co dál s Opencard. A kolem začínají kroužit například banky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Validátor karty Opencard
reklama

S primátorem Tomášem Hudečkem (TOP 09), který má problematickou Opencard na starosti, ale firmy zatím nejednaly. Inspiraci našly firmy prý v zahraničí, například v Londýně.

Lidé by u vchodu do metra jen „pípali“ kartou

Podle speciální skupiny, která návrh řešení financovaný bankou vypracovala, by lidé u vchodu do metra či v autobusech a tramvajích pouze „pípali" platební kartou. Na typu karty by nezáleželo, v systému by prý fungovaly všechny. Na kartu by šly nahrát i předplatní kupóny. Zároveň firma ručí, že by revizoři neměli možnost vidět stav konta toho kterého cestujícího. O tom, zda a jak revizor zjistí, zda předkladatel karty je také jejím majitelem, firmy nesdělily.

Magistrát v současné době řeší, co bude dál s Opencard. Město se snaží koupit autorská práva Opencard. S firmou eMoneyServices, která vlastní autorská práva karty, se zatím však nedohodla. Podle informací ČTK se však na magistrát obrací řada firem, která nabízí náhradu za Opencard. Hodnota odkoupení projektu a jeho potenciál je prý odhadován na zhruba dvě miliardy korun.

Soudní dozvuky projektu Opencard

Projekt za 1,35 miliardy pochází z éry primátora Pavla Béma (ODS). V souvislosti s Opencard bylo nepravomocně odsouzeno pět úředníků magistrátu. K soudu nově míří i deset někdejších i nynějších radních za ODS a TOP 09 včetně primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) a dalších pět úředníků. Schválili totiž prodloužení smluv na provoz Opencard. Všichni vinu popírají - kvůli údajně nevýhodným smlouvám nemohli postupovat jinak, tvrdí.

Co bude s Opencard dál, zatím nikdo neřekl. Město vyjednává s možnými partnery, mimo jiné s plzeňským dopravním podnikem, Českými drahami a Českou poštou o spolupráci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

20:13 Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

Komentátorka Karolina Stonjeková varuje před vlnou „nových mladých komunistů“. Avšak nemyslí jimi čl…