Praha říká, že za výpadek vydávání opencard může EMS, firma naopak viní město

1. 10. 2015 16:15

Za středeční výpadek vydávání karty opencard může její vlastník, firma eMoneyServices (EMS), uvedlo dnes vedení Prahy. Firma podle města v rozporu s licencemi k programovému vybavení systému opencard neoprávněně omezila platnost certifikátů pro přístup do systému. ČTK to řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. EMS to prý udělala bez vědomí Prahy i městské firmy Operátor opencard, která se má o kartu starat. EMS obvinění odmítla, za komplikace si podle firmy může Praha sama.

Praha říká, že za výpadek vydávání opencard může EMS, firma naopak viní město
Foto: Hans Štembera
Popisek: Terminál pro nahrávání zakoupených kupónů do Opencard

Časové omezení certifikátů je v systému podle Prahy obsaženo neoprávněně, neboť licence k programovému vybavení systému jsou časově neomezené. "EMS byla opakovaně ze strany hlavního města a Operátora opencard vyzývaná k odstranění tohoto neoprávněného omezení. EMS nicméně veškeré výzvy k nápravě ignorovala, celý proces úmyslně zdržovala, a tedy zcela záměrně způsobila uvedený výpadek vydávání nových karet," uvedlo vedení města ve svém prohlášení.

EMS chce prý zřejmě Prahu donutit, aby přistoupila na uzavření smlouvy s EMS za pro město nevýhodných podmínek. "Ze strany EMS tímto jednáním současně došlo k porušení soudem vydaného předběžného opatření, přičemž není ani vyloučena trestněprávní odpovědnost za toto jednání," píše se dál v prohlášení. EMS je proto pro město nedůvěryhodná a to chce vymáhat po firmě náhradu majetkových i nemajetkových škod.

EMS obvinění odmítla. "Veškeré technické komplikace jsou způsobeny jen a pouze jednáním ze strany Prahy. Vedení města neví, jak problémy řešit, a tak se snaží svalovat vinu na EMS. Rozhodně odmítáme to, že bychom vyvíjeli na někoho nátlak. Nemáme totiž už ani nejmenší zájem uzavřít s Prahou jakékoliv smlouvy, protože se odmítáme podílet na tom, jak Praha decimuje opencard," uvedl mluvčí EMS Martin Opatrný.

Vydávání opencard nefungovalo ve středu od rána do zhruba 14:00. Cestujícím tak byly v průběhu dne vydávány pouze papírové tramvajenky a kupony. Na platné kupony výpadek neměl vliv. V minulosti systém selhal už několikrát, Praha totiž nemá s EMS uzavřenu smlouvu o podpoře systému.

Projekt opencard z éry bývalého primátora Pavla Béma (ODS) stál Prahu zhruba 1,75 miliardy Kč. Kartu si v minulosti pořídilo 1,2 milionu cestujících, skutečných uživatelů je podle předsedy představenstva městské firmy Operátor opencard Ondřeje Felixe kolem 700.000. Na papírové kupony, které Praha znovu zavedla na jaře, jezdí asi 200.000 lidí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa
reklama

Produkt zdarma za recenzi?

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...

21:20 Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...

REPORTÁŽ Jakou cestu jsme od sametové revoluce ušli? 30 let po pádu komunismu jsou na Západě podle V…