Praha začala v terénu očkovat bezdomovce, očkuje se i pod Libeňským mostem

13.07.2021 18:38

Praha začala očkovat lidi bez domova proti covidu-19 přímo v místech, kde se tito lidé zdržují. Spolupracuje na tom s organizacemi Armáda spásy, Naděje a Drop In. Pilotní očkovací místo vzniklo i pod Libeňským mostem. Očkovaní dostanou vytištěný certifikát a elektronickou verzi si mohou nechat uložit u poskytovatelů sociálních služeb. Informovali o tom dnes zástupci hlavního města. K vakcinaci lidí na ulici město používá jednodávkovou vakcínu Janssen od firmy Johnson & Johnson. Lidé bez přístřeší se totiž nezdržují na jednom místě a hrozí, že by se zdravotníkům nepodařilo podat jim i druhou dávku.

Praha začala v terénu očkovat bezdomovce, očkuje se i pod Libeňským mostem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Očkování proti koronaviru, ilustrační foto

Záměrem Prahy je zvýšit proočkovanost všech zranitelných skupin obyvatel včetně cizinců bez pojištění a lidí bez přístřeší. V červnu začalo město očkovat lidi v azylových domech a noclehárnách, nyní se zaměřuje na lidi, kteří přespávají venku a jsou v kontaktu pouze s terénními pracovníky sociálních služeb. Pilotní očkování začalo dnes v improvizovaném místě pod Libeňským mostem. Dosud tam zdravotníci naočkovali 26 zájemců.

„Díky tomuto nízkoprahovému způsobu a použití jednodávkové vakcíny Janssen můžeme snadno a rychle očkovat ty nejohroženější lidi na ulici, tedy lidi bez přístřeší, kteří jsou často staří a nemocní a vakcína by se k nim jinak dostávala komplikovaně. Řada z nich například nemá telefon a k očkování se nemohou registrovat,“ řekl Jan Desenský, ředitel pražské pobočky Centrum sociálních služeb Karla Larssona Armády spásy.

Očkovací tým bude vyrážet také na místa, kam například jezdí mobilní výdejny jídla, a bude v době výdeje nabízet lidem očkování. Po vakcinaci zadá informace do centrálního systému a vystaví certifikát o očkování. Nabídne také podporu při kontrole zdravotního stavu po podání očkovací látky.

„Na území hlavního města je stále řada lidí, kteří propadli všemi záchytnými sítěmi a nemají přístup k očkování proti nemoci covid-19. Ve spolupráci s terénními službami jdeme těmto lidem vstříc a mobilní očkovací týmy mohou začít aktivně nabízet očkování přímo v místech, kde se tito lidé zdržují,“ uvedla Milena Johnová (Praha Sobě), radní pro sociální politiku a zdravotnictví. Pokud u některých lidí nebude možné uhradit očkování z veřejného zdravotního pojištění, úhradu zajistí Praha.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

12:47 Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

Senátorku Miroslavu Němcovou v poslední době pobouřilo video ministryně práce a sociálních věcí Jany…