Prahou prošel karnevalový průvod oslavující svobodu. V čele jela maska Zemana

17.11.2013 19:11 | Zprávy

Na problémy současnosti při pochodu Prahou upozornili účastníci satirického karnevalového průvodu Sametové posvícení k výročí 17. listopadu. S maskami, alegorickými vozy a živou hudbou se odpoledne vydali z piazzety Národního divadla, Smetanovým nábřežím přes Karlův most se zastávkou na Kampě, odkud pokračovali přes most Legií zpět k české první scéně.

Prahou prošel karnevalový průvod oslavující svobodu. V čele jela maska Zemana
Foto: praha.eu
Popisek: Oslavy 17.listopadu v roce 2013, Národní třída v Praze

Mezi téměř třemi stovkami účastníků byli zástupci občanských sdružení, iniciativ a spolků. "Nechceme svobodu idealizovat jen zapálením svíček, ale posvítit si na témata, která společnost pálí," uvedla Olga Cieslarová z iniciativy Fór_um, která průvod už podruhé iniciovala.

Podpořila ho například sdružení Nadace Via, Člověk v tísni, Greenpeace, Věda žije!, Tosara a Komunita pro lidský rozvoj. Občanské sdružení Asistence upozornilo na bariéry, s nimiž se musejí potýkat lidé na invalidních vozících - v čele jel zkarikovaný prezident Miloš Zeman na vozíku s andělskými křídly. Další masky odkazovaly například na předsudky ve společnosti vůči romským dětem, problémy s financováním vědy, násilí ve společnosti či systematické ničení krajiny.

V čele barvitého a hlučného průvodu, který se cestou protáhl na více než sto metrů, kráčela kapela. Účastníci rozdávali přihlížejícím letáky a řadu z nich zlákali k účasti. Mnozí pochodující měli hudební nástroje či bubny, do kroku vyhrával i flašinetář. Pozdvižení vzbudili především u zahraničních návštěvníků na Karlově mostě. Jejich kroky usměrňovala police.

Zástupci fóra Věda žije! vezli obrovskou sovu jako symbol moudrosti a poznání, která ale podle nich slouží jako zdroj financí jen některým. Sympatizanti nadace VIA věří, že každý může být bohatý, že dávat znamená dostávat. Členky Hnutí za aktivní mateřství kráčely s dětmi a kritizovaly, že se většina rodiček ocitá v situaci, kdy o sobě nemohou rozhodovat. Na nedocenění práce v příspěvkových organizacích upozornili poskytovatelé sociálních služeb Vyšší Hrádek. Překlenout sváry i nesnášenlivost mosty porozumění chtějí zástupci nadace Brücke/Most organizující vzdělávací programy pro německy mluvící skupiny v Praze.

Organizátoři pochod chápou jako oslavu osobní svobody získané v roce 1989. Satira a schopnost sebereflexe je podle nich hrází proti populismu, demagogii a totalitě. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan, čtk

Tomio Okamura byl položen dotaz

bydlení

Stát musí převzít plnou odpovědnost za bytovou politiku a zajistit pro mladé lidi dostatečné kapacity cenově dostupného bydlení. Co touto vaší větou přesně myslíte? A jaká cena za bydlení je podle vás v pořádku? A jak byste řešili problém, že na řadě míst, kde je největší poptávka po bydlení, není u...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…