Prasklo to. Potlesk 98letému náckovi a „my nic, to pan předseda“. Je to jinak

07.02.2024 16:25 | Zprávy

Kanadský premiér Justin Trudeau nejspíše věděl o návštěvě nacistického veterána Jaroslava Hunky, kterému se v září loňského roku dostalo potlesku vestoje při návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Kanadský parlament pozval ukrajinského emigranta Jaroslava Hunku, kterému sál tleskal jako „bojovníkovi proti Rusům“. Jenže 98letý Hunka tento boj prováděl v rámci nacistické divize SS, což prý premiér Trudeau dobře věděl.

Prasklo to. Potlesk 98letému náckovi a „my nic, to pan předseda“. Je to jinak
Foto: Repro Twitter
Popisek: Potlesk pro veterána ukrajinské první divize, Jaroslava Hunku

Kanadský parlament a jeho předseda si loni v září utrhli řádnou ostudu, když jako čestného hosta pozvali Jaroslava Hunku, emigranta z Ukrajiny a „bojovníka proti Rusům“. Proti Rusům (tehdy Sovětům, pozn. red.) ovšem Hunka bojoval v řadách SS.

Poté, co tehdejší předseda parlamentu Anthony Rota představil Hunku jako veterána druhé světové války, který „bojoval za ukrajinskou nezávislost proti Rusům“, sklidil Hunka ovace ve stoje od shromážděných poslanců, senátorů i samotného Zelenského.

Teprve poté se při zběžném průzkumu zjistilo, že Hunka sloužil za války v divizi Galicia, dobrovolnické jednotce Waffen-SS, která byla loajální nacistickému Německu a podílela se na pokusu o dobytí Sovětského svazu. Její příslušníci se navíc podíleli na několika zdokumentovaných válečných zločinech včetně rozsáhlého masakru polské vesnice Huta Pieniacka.

Od vypuknutí skandálu Trudeau a jeho ministři důsledně tvrdí, že za Hunkovo vystoupení může výhradně Rota, který 98letého muže pozval. Premiér se sice za fiasko „bezvýhradně omlouval“, ale obviňoval Rotu z toho, že Hunku neprověřil, čímž dostal poslance do situace, kdy „neznali souvislosti“ člověka, kterému tleskali.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

tam se tleská náckovi, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepadr , 07.02.2024 16:50:15
u nás na Hradě sedí vyškolený rozvědčík komunistickou mašinérií, který schvaloval vstup vojsk SSSR na naše území a jejich " dočasný" pobyt.

|  17 |  0

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…