Právě před padesáti lety odstoupil „der schöne Toni“, prezident Novotný. Lidé z něj měli srandu, ale pak se mu omlouvali

24.03.2018 13:04 | Zprávy

ČESKÉ OSMIČKY Prezident Antonín Novotný, dlouho i první tajemník ÚV státostrany, sklízel posměch. Navíc po něm šla obě křídla tehdejších komunistů. Jestliže však zavrhneme černobílé vnímání světa, byl to přinejmenším zajímavý muž. O jeho politickém konci, protože 22. března 1968 na svou funkci prezidenta rezignoval, jsme hovořili s historikem a publicistou Zdeňkem Čechem, který za středoškolských studií nosil roku 1969 na klopě placku s nápisem „Sorry, Tony“.

Právě před padesáti lety odstoupil „der schöne Toni“, prezident Novotný. Lidé z něj měli srandu, ale pak se mu omlouvali
Foto: foto archiv
Popisek: Komunistický prezident Antonín Novotný

Kde vlastně udělal soudruh prezident Novotný chybu, že musel rezignovat?

Novotný ze svého hlediska vlastně žádnou velkou chybu neudělal. V Československu byl ovšem nepříliš oblíbený. Pamatuji anekdotu: „Jaký je rozdíl mezi námi a Sovětským svazem?“ „Nevím, co myslíš. Jaký?“ „No, Sovětský svaz má Chruščova a my máme Prtanova.“ „Prtanova? A co to znamená, ten Prtanov?“ „To je zkratka. První tajemník Novotný!“

Zatímco předchozí prezident Antonín Zápotocký byl z tehdejších komunistických politiků nejoblíbenější, protože si veřejnost cenila jeho lidovosti, když hrál na harmoniku v hospodě a bavil se s fanoušky o fotbale, Novotný takovou lidovost postrádal. Na druhou stranu ale coby politik mnoha rudým ideálům podle všech svědectví věřil.

Novotný ovšem narazil na limity systému. Jakékoliv totalitní uspořádání může extenzivně rozšiřovat ekonomiku. To není zas tak složité. Stavíme další průmyslové komplexy, železnice a tak dál, jenomže zvýšit produktivitu práce, zkvalitnit výrobu a rozvinout fungující služby je už něco jiného. Rozmachu bylo dosaženo, ale kvality většinou ne. A nebylo to ani možné. S výjimkou oborů spjatých s mořem jsme tehdy vyráběli zhruba osmdesát procent světového průmyslového sortimentu. To je na zemi velikosti Československa strašně moc.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Garanti bezpečnosti

Tvrdíte, že NATO a EU jsou pro nás garantem bezpečnosti. NATO ano, ale jakým garantem bezpečnosti je EU? V čem? Jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lež, která porazí Fialu. Zeman se nebál mluvit o volbách

8:55 Lež, která porazí Fialu. Zeman se nebál mluvit o volbách

Třetí český prezident Miloš Zeman se opět přihlásil o slovo. Prozradil, co mu dnes lidé vyčítají, kd…