Pravice si na otázce Temelína poměřuje síly, posteskl si oranžový Urban

27.05.2013 22:23

Stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD vyjadřuje lítost nad tím, že se pravicové strany přou nad otázkou o dostavbě Temelína. ČSSD jde podle Urbanova názoru především o to, aby se omezilo získávání energie z uhlí. Poslanec Aleš Rádl (ODS) je jednoznačně pro dostavbu Temelína, ačkoli připouští, že nelze příliš předvídat vývoj v oblasti energetiky v dalších padesáti letech. TOP 09 nad dostavbou vyjadřuje pochybnosti.

Pravice si na otázce Temelína poměřuje síly, posteskl si oranžový Urban
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín
reklama

Obešlo by se Česko z hlediska energetické soběstačnosti bez dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín? Nad touto otázkou v pondělních Událostech, komentářích diskutovali Aleš Rádl z ODS, Jan Husák z TOP 09 a Milan Urban ze sociální demokracie. Vláda má přitom o vítězi soutěže na dostavbu rozhodnout již na podzim letošního roku.

Zaměstnanost versus energetická bezpečnost

„Vývoj nelze predikovat na delší dobu než deset až patnáct let a ten Temelín tu bude dalších padesát let“, míní Rádl. Dostavba přinese podle jeho názoru žádoucí impuls českému hospodářství. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) však o efektivitě investice v hodnotě dvou set až tří set miliard korun pochybuje. Nesmíme také zapomínat na otázku energetické bezpečnosti země.

„Jde o energetickou bezpečnost státu, ale také o otázku bezpečnosti daných zařízení,“ uvedl k tomu Husák s tím, že na analýzách obou těchto otázek se pracuje a je jim třeba věnovat stejnou pozornost, jako otázka investiční návratnosti projektu. Vzpomněl také na elektrárnu Dukovany, která za jistých okolností může i nadáůe napomoci energetické soběstačnosti Česka.

Urban v pořadu poukázal na to, že jde o další střet mezi ODS a TOP 09.  „Mrzí mě, že si na tomto tématu poměřují síly dvě pravicové strany, poznamenal Urban. Sice není jasné, o jak velkou investici půjde, ale pokud nebude dostaven, bude muset Česko hledat alternativní zdroje. Urban proto zdůraznil, že ČSSD podporuje dostavbu Temelína především proto, aby bylo možné nahradit energii z uhlí energií z jádra. Rozhodně je teď čas debatovat o tom, ale ještě příhodnější doba bude, až budeme konkrétně znát všechny podrobnosti nabídek. Je to také otázka zaměstnanosti v České republice. Urban věří, že dostavba Temelína napomůže vzniku nových pracovních míst.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mrkvový ignorant. Zbláznil se ten Babiš už úplně? Telička napráskal, jak si o svém bývalém předsedovi povídá v Bruselu

17:33 Mrkvový ignorant. Zbláznil se ten Babiš už úplně? Telička napráskal, jak si o svém bývalém předsedovi povídá v Bruselu

Čau lidi. Premiér Babiš sdílel na svém facebooku mrkvový cupcake. A lidi mu ho dali sežrat. Polovina…