Pravicová opozice k programovému prohlášení: Nebude fungovat

11.02.2014 14:07

Plány z vládního programového prohlášení jsou slepencem populárních opatření, která dohromady nebudou fungovat, tvrdí pravicová ODS. Podle další z opozičních stran, TOP 09, nemůže vláda šetřit a zároveň zvyšovat výdaje, aby plnila své priority v sociální oblasti.

Pravicová opozice k programovému prohlášení: Nebude fungovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek s Karlem Schwarzenbergem

„Hlavní výhrada je, že tam je obrovský rozpor mezi výdajovými ambicemi a rozpočtovými možnostmi. Vláda může splnit své programové prohlášení, vláda se může chovat rozpočtově odpovědně. Ale není možné obojí současně," řekl na dnešní tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Vládní programové prohlášení připomíná situaci, kdy chce řidič auta najednou jet vpřed, zařadit zpátečku a ještě šlapat na brzdu, uvedl po jednání poslaneckého klubu předseda občanských demokratů Petr Fiala. Koalice by podle něj měla předložit jednoznačné plány, kterými chce řešit například vzrůstající nezaměstnanost. Zvýšením dávek, minimální mzdy nebo zavedením registračních pokladen neusnadní zaměstnavatelům nabírání nových pracovníků, uvedl Fiala.

Kalousek: Lustrační zákon by měl být dodržován

Podle Kalouska vznikla nová vláda ignorováním lustračního zákona. Odkázal se tak na situaci, kdy se předseda hnutí ANO Andrej Babiš na Slovensku soudí kvůli nařčení ze spolupráce s totalitní Státní bezpečností. Kvůli tomu by měl zřejmě problém negativní lustrační osvědčení získat. Přesto ho však prezident Miloš Zeman jmenoval členem vlády a pověřil řízením Ministerstva financí.

„Můžeme mít na lustrační zákon různý názor, ale měli bychom se všichni shodnout na tom, že pokud nějaké zákony platí, tak mají být dodržovány," uvedl Kalousek.

Finální text programového prohlášení předložil v pondělí předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) lídrovi hnutí ANO Babišovi a předsedovi KDU-ČSL Pavlu Bělobrádkovi. Ve středu má dokument schválit vláda.

Kabinet v prohlášení klade důraz na hospodářskou stabilitu, efektivitu a transparentnost veřejného zdravotnictví či poskytovatelů zdravotních služeb. Počítá s pravidelnou valorizací platby za státní pojištěnce, rušením poplatků u lékaře a za recept, nezaváděním poplatku v nemocnici. Zůstane jen poplatek za pohotovost. Snížit se má DPH za léky a posílit dozor státu nad toky zdravotního pojištění. Oproti koaliční dohodě chybí navyšování platů zdravotníků, záchrana lázeňství či bonusové programy za prevenci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…