Pravicová řecká opozice nakonec vládu nesestaví. Země míří k předčasným volbám

24.08.2015 12:10 | Zprávy
autor: vam, čtk

Vůdce řecké hlavní opoziční strany Nová demokracie Evangelos Meimarakis dnes formálně vrátil prezidentovi Prokopisi Pavlopulosovi mandát k sestavení vlády. Informovala o tom agentura AP. Řecko se tak po čtvrteční rezignaci dosavadního levicového premiéra Alexise Tsiprase opět přiblížilo k vypsání předčasných voleb, které by se mohly konat na konci září.

Pravicová řecká opozice nakonec vládu nesestaví. Země míří k předčasným volbám
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Třídenní šanci na sestavení vlády nyní dostane zřejmě Lidová jednota, kterou založili nespokojení poslanci Tsiprasova hnutí Syriza. Ústava totiž předpokládá, že jestliže vláda podá do roka po svém ustavení demisi, mají mít možnost sestavit jinou vládu postupně druhá a třetí nejúspěšnější parlamentní strana. Volby v lednu vyhrála Syriza, Nová demokracie skončila druhá a na třetím místě byl nacionalistický Zlatý úsvit. Nově vzniklá Lidová jednota má ale více hlasů než nacionalisté, proto by podle některých měla mandát dostat právě ona.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Robert Plaga, Ph.D. byl položen dotaz

Jazyky

Proč chcete rušit výuku angličtiny od první třídy? A je taky pravda, že chcete zrušit volbu druhého jazyka na druhém stupni? Není obojí krok zpátky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Krejčí o Ukrajině: Ta válka za to nestojí. EU selhala

12:51 Profesor Krejčí o Ukrajině: Ta válka za to nestojí. EU selhala

Válka na Ukrajině nemá vojenské řešení, západní politici podléhají nebezpečné militaristické rétoric…