Právní filozof Přibáň: Majdan neohrožuje Rusy na Ukrajině. Putin by se měl bát ruských fašistů

16.09.2014 11:14

Vývoj na Ukrajině vyslal do celého světa jasný signál ve smyslu: „Jakmile máte jednou nukleární zbraně, nesmíte se jich nikdy vzdát. Musíte je používat jako stálého strašáka.“ V internetové televizi DVtv to při rozhovoru s moderátorem Martinem Veselovským uvedl právní filozof z univerzity ve velšském Cardiffu Jiří Přibáň.

Právní filozof Přibáň: Majdan neohrožuje Rusy na Ukrajině. Putin by se měl bát ruských fašistů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Přibáň
reklama

Přiznal, že začíná mít čím dál tím horší pocit z toho, že Evropané podceňují možnosti, které vznikají v souvislosti s eskalací konfliktu na Ukrajině. „Nechci vyvolávat apokalyptické obrazy, ale konflikt je stále reálnější,“ varoval.

Situaci na Ukrajině bylo podle jeho názoru možné stabilizovat už před dvěma lety, a to prostřednictvím vyjednávání mezi Ruskem a EU. Jenže v současnosti na jedné straně máme anketovaný Krym a ruské vojáky na východní Ukrajině, na druhé straně čím dál bojovnější hlasy znějící z ukrajinské strany, včetně vyloženě extremistických.

Anexe Krymu je vzkazem pro celý svět

Přibáň upozornil, že když se Ukrajina v 90. letech vzdala jaderných zbraní, byly jí výměnou za to dány záruky územní celistvosti. Ty ovšem nebyly dodrženy. „Anexí Krymu byl potvrzen princip priority etnického souručenství proti mezinárodnímu právu,“ uvedl Přibáň s tím, že tento vývoj není jen vzkazem pro Ukrajinu, ale i pro kteroukoliv zemi na této planetě: „Jakmile máte jednou nukleární zbraně, nesmíte se jich nikdy vzdát. Musíte je používat jako stálého strašáka,“ uvedl právní filozof.

Ukrajinu politické elity okrádaly. Ať byly proruské, nebo proevropské

Odmítl, že by Majdan byl fašistickou hrozbou i to, že by ohrožoval ruské etnikum na Ukrajině. To je prý jen Putinova propaganda. „Ale EU nemůže ignorovat skutečnost, že na Ukrajině působí extremistické strany a strany, které mají polofašistický až fašistický program,“ upozornil. Jde prý o důsledek toho, že Ukrajina je vyhladovělou společností, kterou politické elity okrádaly, ať byly proevropské nebo proruské. Ohledně strašení před ukrajinským fašismem ze strany Ruska pak ale ještě poznamenal, že na místě ruského prezidenta by se více bál o ruské fašisty.

EU má stále možnost situaci na Ukrajině zklidnit. Ekonomickým tlakem na Rusko

Podle Přibáně se nyní ukazuje, že EU má malou vizi ohledně stabilizace svých sousedních zemí. „EU nabízela jen vyhlídky na členství, ale ne na dobré sousedství,“ uvedl s poukazem na příklad Ukrajiny a Turecka.

Skutečnost, že se společnosti na východ od EU radikalizují, je pro EU problém. „Tam kde bylo partnerství, je konfrontace, tam kde byly třenice, jsou najednou války. Rizika, která z toho plynou, jsou nedozírná,“ varoval Přibáň. Podle něj EU má stále možnost konflikt na východní Ukrajině zklidnit. Prostřednictvím své ekonomické síly totiž může Unie na Rusko vyvíjet přímé i nepřímé tlaky, dodal závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

14:50 Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

Pákistánský novinář Adeel Raja má ohledně izraelsko-palestinského konfliktu jasno. „Dnešní svět potř…