Pokud by zítra Sněmovna vládě v požadavku o prodloužení stavu nevyhověla, bylo by to podle Dostála od poslanců nezodpovědné. I v takovém případě by však zůstala možnost vydat některá opatření Ministerstvem zdravotnictví, ovšem ne tak všezahrnující, jako byla ta předchozí. „Některé věcí by také mohly řešit krajské hygienické stanice,“ dodal expert na zdravotnické právo.
„Rolí všech hráčů, tedy premiéra i Sněmovny, není ale po rozsudku soudu přestat hrát, jen proto, že jim byl písknut faul. Musí zodpovědně jednat ve prospěch občanu,“ zdůraznil Dostál.
Dostál se zamyslel nad tím, jak moc si uvědomuje politické turbulence, které v podstatě nastaly následně na jeho počin po rozsudku soudu? „Uvědomme si, že rozhodnutí soudu je s těmi politickými turbulencemi mimoběžné,“ upozornil Dostál.
Připomněl, že žaloba byla vedena především tím důvodem, že 23. března vláda překlopila svá opatření pod Ministerstvo zdravotnictví, aby nemusela platit náhrady škody. „Toto byl zjevný faul, který pan soudce odpískal a řekl, aby to vláda vrátila do původního režimu, kam to patří,“ shrnul Dostál.
Premiér Andrej Babiš (ANO) na rozhodnutí soudu reagoval slovy, že jej respektuje, ale přijde mu „absurdní“, jelikož ta opatření evidentně zachránila tisíce životů. V podobném duchu se vyjádřil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), podle nějž zodpovědnost za to, činit kroky k omezení a zabránění šíření epidemie, je pravomoc právě jeho resortu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab