Právník Jičínský zdrbal prezidenta Zemana: Jedná mimo Ústavu. Jestli se rozpadne koalice, bude to jeho vina

19.07.2019 7:38

Dlouholetý poslanec a politický matador Zdeněk Jičínský má jasno. Pokud se teď rozpadne vláda, hlavní vinu na tom podle něj ponese prezident Miloš Zeman. V rozhovoru pro deník Právo Jičínský prozradil, co dělá Zeman špatně.

Právník Jičínský zdrbal prezidenta Zemana: Jedná mimo Ústavu. Jestli se rozpadne koalice, bude to jeho vina
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Profesor Zdeněk Jičínský
reklama

Pokud bude ČSSD nadále trvat na tom, že místo Antonína Staňka má do křesla šéfa resortu kultury usednout Michal Šmarda, prezident Zeman ho podle zkušeného politického matadora musí jmenovat. Jestliže tak neučiní a rozpadne se kvůli tomu vláda, vina za rozpad koalice jednoznačně padne na prezidentovu hlavu.

„Prezident bohužel jedná mimo rámec Ústavy a jejích pravidel. Miloš Zeman nikdy nejedná bez rozmyslu, ale v tomto případě lze k účelu jeho jednání mít vážné výhrady, protože neodpovídá pravidlům demokratického fungování naší parlamentní republiky,“ začal zostra Jičínský.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Myslím, že prezident neprojevuje potřebnou odpovědnost vůči občanům, kteří nechápou důvody této vládní krize. Z ústavního hlediska není sporu, že pokud předseda vlády navrhne podle článku 74 ministrovo odvolání, je prezident povinen tak učinit. Svého času to konstatoval jednoznačně i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, Zemanův i můj spolupracovník v rámci Občanského fóra po 17. listopadu, člověk, který si po odchodu z praktické politiky získal renomé jako ústavní právník. Myslím, že by prezident neměl jeho stanovisko brát na lehkou váhu,“ pokračoval varovně Jičínský.

Pokud bude Zeman toto stanovisko přehlížet, ponese podle Jičínského vinu i na tom, že oslabí důvěru občanů v demokratické instituce tohoto státu. Pokud Staňka odvolá alespoň 31. července, jak to slíbil, bude prý jednat s velikým zpožděním, ale bude to přece jen podle Ústavy. Stejně tak podle Ústavy má jmenovat Šmardu ministrem kultury.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…