Právník dostal za zbytečné stíhání kvůli Železnému skoro půl milionu

25. 10. 2012 20:07

Právník Aleš Rozehnal dostal od soudu odškodnění 446 tisíc korun za zhruba osmileté trestní stíhání. Nemajetková újma mu podle verdiktu vznikla v souvislosti s obviněním z krácení daní v jedné z kauz bývalého ředitele televize Nova Vladimíra Železného. Podle jeho právničky se Rozehnal proti rozhodnutí soudu odvolá.

Právník dostal za zbytečné stíhání kvůli Železnému skoro půl milionu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

Soudkyně Šárka Henzlová uvedla, že Rozehnalovo trestní stíhání bylo nezákonné a trvalo nepřiměřeně dlouho. Nepřiznala mu ale celý jeho požadavek, který činil 1,69 milionu korun. Ministerstvo spravedlnosti má podle ní zaplatit 446 500 korun. Přiznání odškodného potvrdila i Rozehnalova právnička Lucie Rozehnalová.

Šlo o krácení daní

Advokát chtěl peníze jako náhradu za nemajetkovou újmu. Vznikla podle něho v souvislosti s případem, v němž byl s bývalým ředitelem televize Nova Vladimírem Železným stíhán kvůli podezření z mnohamilionového krácení daní při převodu obchodních podílů v CET 21. Advokátovo stíhání začalo v únoru 2003 a podle jeho slov mu zničilo dosavadní právnickou kariéru. Na rok a půl měl pozastavenu advokátní činnost, jeho společnost přišla o klienty a šest let byla ve ztrátě.

Údajně se stíhání neblaze podepsalo také na jeho pedagogické činnosti: přednášel na pražské právnické fakultě, fakultě humanitních studií a bankovním institutu, a prý se musel neustále vyrovnávat s poznámkami studentů. Nemohl také usilovat o další akademické tituly.

Rozehnal v žalobě argumentoval hlavně tím, že stíhání trvalo neúměrně dlouho. Případ podle něj protahovala zejména policie. Na začátku sporu s ministerstvem požadoval 1,74 milionu korun, úřad mu z toho přiznal 50 000 korun. Podle ministerstva totiž byla doba advokátova stíhání přiměřená. Soud ve čtvrtek řešil zbytek požadované sumy.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

8:13 Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se domnívá, že by některé výrazy mohly pro svoji nevhodnost z…