Právník varuje vládu: Opatření už se dostávají na hranu Ústavy. A pokud jde o úplný zákaz vycházení...

20.03.2020 18:29

Ústavní právník Jan Kysela tvrdí, že některá opatření vlády, která mají za cíl zpomalit šíření koronaviru u nás, mohou být téměř až v rozporu s naší Ústavou. Za hlavní střet pokládá omezení pohybu a pobytu osob, to prý zasahuje do základních lidských práv a svobod. V reakci na varování předsedy ústředního krizového štábu, epidemiologa Romana Prymuly, že může dojít k úplnému zákazu vycházení, Kysela tvrdí, že by pro to musely být silnější argumenty než pouze ty, že tady máme pandemii.

Právník varuje vládu: Opatření už se dostávají na hranu Ústavy. A pokud jde o úplný zákaz vycházení...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Právník Jan Kysela

Anketa

Má prof. Roman Prymula, předseda krizového štábu, vaši důvěru?

93%
7%
hlasovalo: 33475 lidí
Kysela označuje za sporná s naší Ústavou současná opatření vlády v oblasti omezení pohybu a pobytu. „V krizovém zákoně není napsáno, že zavřete hranice a nikoho nevpustíte do zahraničí. Je tam napsáno pouze, že můžete omezit pohyb a pobyt. Je otázkou, jestli to takhle bylo myšleno,“ tvrdí v rozhovoru pro server Echo24.cz. Zákon se prý koncipoval k přihlédnutím spíše k živelním katastrofám typu povodně či orkánu. Zákon tak podle jeho názoru nedopadá mimo území České republiky.

Dále se bez jakékoli opory v našem právním řádu měly odložit i teplické senátní volby. „V tomto případě není nikdo konkrétně identifikovatelný, jemuž byste zasahoval do základních práv, protože nevíte, kdo je ten budoucí senátor, takže je to sporné. Když byste chtěl hledat nějakou kompetenci vlády, aby mohla něco takového udělat, tak ji spíše nenajdete,“ vysvětlil.

Slova šéfa ústředního krizového štábu, epidemiologa Romana Prymuly o úplném zákazu vycházení v případě obcházení karantény, nepovažuje za uplatnitelná. „Zdá se mi, že tohle je opravdu krajní řešení a musel bych pro něj hledat velmi silné argumenty, i jiné než že tady máme pandemii,“ poukazuje, že by se jednalo už o přílišné omezení základních práv a svobod.

„Když do těch základních práv zasahujeme, tak je evidentní, že je krizová situace, ale neznamená to, že můžeme dělat úplně cokoliv, aniž bychom nevnímali dopad na ta základní práva. Takže, čím větší zásah, tak by neměl být opřen pouze o úvahu typu, jak se mi podaří zabránit šíření koronaviru, ale také o to, co to se základními právy udělá, jestli by nešlo nalézt šetrnější opatření, které docílí téhož efektu nešíření koronaviru, ale zároveň na ta základní práva má méně razantní dopady. Nakolik takové úvahy probíhají, si nejsem jistý,“ poukázal ústavní právník Jan Kysela.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: rak

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

dezinfománie

Dobrý den, zajímalo by mě, co si myslíte o tomto komentáři Zahradila -https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Zahradil-ODS-Zaznamenanihodne-vyrony-dezinfomanie-755567. Dále by mě zajímalo, co s těmi dezinformacemi pořád máte a co za ně vlastně považujete? Protože se zdá, že tato vl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vepřový Lidl: Polákům za 58, Čechům za 90. Důkazy se množí

17:10 Vepřový Lidl: Polákům za 58, Čechům za 90. Důkazy se množí

Že už se do Polska nevyplatí jet za levnějšími potravinami? To není pravda. Německý obchodní řetězec…