Právo: Je to zlé. I když lidé pracují, padají do chudoby

1. 7. 2013 7:38

Počet chudých pracujících v Česku stále roste. Téměř pětině lidí v Česku mzda nepokryje životní náklady. Deník Právo informuje, že mezi ně čím dál častěji patří ti, kteří využívají flexibilní formy zaměstnání. Zaměstnavatelé je prý tvrdě prosazují, protože výrazně snižují cenu práce.

Právo: Je to zlé. I když lidé pracují, padají do chudoby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chudoba, ilustrační foto.
reklama

Podle metodiky Eurostatu mezi ohrožené chudobou patří ti, jejichž mzda nedosahuje 14,5 tisíce hrubého měsíčně. V Česku je to podle Práva 18,2 procenta zaměstnanců. Dostávají se tak do situace, kdy jejich příjmy nepokryjí náklady na život. Situace je tak absurdní, že často lidé, kteří pracují, mají méně peněz, než nezaměstnaní na dávkách.

„Trvalá chudoba spouští nejen deprivace a stává se zdrojem sociálního vyloučení, ale i politický radikalismus,“ říká politoložka Hronová. Počet chudých pracujících se prý zvyšuje v celé Evropě a již pro ně existuje označení – working poverty.

Deník Právo píše, že mezi ně často patří lidé se základním nebo nižším vzděláním. Ale nejen ti. Chudobou jsou často ohroženi ti, kteří využívají dnes doporučované propagované, flexibilní formy zaměstnání.

Jediná cesta, jak se vyhnout pasti chudoby, je prý získat vyšší vzdělání či absolvovat rekvalifikace. Deník Právo však upozorňuje, že získat vyšší vzdělání stojí desetitisíce ročně.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čína, fuj! křičí na Petříčkova nástupce. Ale jsou i jiné záznamy. O jeho minulosti

7:35 Čína, fuj! křičí na Petříčkova nástupce. Ale jsou i jiné záznamy. O jeho minulosti

Od úterního večera, kdy ČSSD po definitivním odmítnutí Lubomíra Zaorálka oznámila nového kandidáta n…