Právo na zbraň v Senátu: Dienstbier proti všem. Nemyslete si, že vás to ochrání před právem Evropské unie, hrozil

17.09.2019 18:03 | Zprávy

REPORTÁŽ Evropská unie se ani příliš netají, že usiluje o omezení počtu zbraní mezi občany a možnosti, aby se lidé sami mohli bránit útočníkům. V České republice v reakci na tento trend vznikla již druhá iniciativa usilující o ústavní zakotvení práva užití zbraně k vlastní obraně. V úterý se v horní komoře konalo veřejné slyšení, kde bylo téma diskutováno.

Právo na zbraň v Senátu: Dienstbier proti všem. Nemyslete si, že vás to ochrání před právem Evropské unie, hrozil
Foto: Jakub Vosáhlo
Popisek: V Senátu probíhalo veřejné slyšení o právu na držení zbraní

Jak ve svém příspěvku připomněl jeden z diskutujících, senátor Václav Láska, jde už o druhý pokus ochránit právo užívat zbraň na ústavní úrovni. Prvním pokusem byla novela ústavního zákona o bezpečnosti v roce 2017, která tehdy byla schválena v Poslanecké sněmovně, ale odmítl ji právě Senát.

Láska vzpomínal, že už tehdy navrhovatelům kolem skupiny Liga Libe navrhoval, ať to zkusí trochu jinak. Stalo se a nyní se hovoří o návrhu, který jde cestou novely Listiny práv. Konkrétně čl. 6 odst. 4. Jeho současné znění „Porušením práv podle tohoto článku není, jestliže byl někdo zbaven života v souvislosti s jednáním, které podle zákona není trestné“ má být doplněno druhou větou ve znění: „Právo bránit život je zaručeno i se zbraní, za podmínek, které stanoví zákon.“

Doposud návrh nebyl předložen, ačkoliv vystoupení řady senátorů naznačovala, že se tak v dohledné budoucnosti stane. Veřejné slyšení probíhalo na základě petice, která byla na podporu návrhu vytvořena.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolaps španělské sítě: Se soláry a větrníky to nesouvisí, ujišťuje vláda

22:08 Kolaps španělské sítě: Se soláry a větrníky to nesouvisí, ujišťuje vláda

Mnozí energetičtí odborníci se k výpadkům elektřiny na Pyrenejském poloostrově vyjadřují s názory, ž…